Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ TEKNOLOJİ (Genel)

Gözlerimizi mavi ışıktan koruyan gözlüklerin faydası

Gözlerimizi mavi ışıktan koruyan gözlüklerin faydası

Gözlerimizi mavi ışıktan koruyan gözlüklerin faydası nedir?

Covid-19 pandemisiyle birlikte evden çalışan, öğrenim gören veya televizyon izleyen pek çok insanın ekran karşısında geçirdiği süre miktarı arttı. Ekrandan gelen mavi ışıkla ilgili yapılan bir araştırmaya göre , uyumadan hemen önce mavi ışık korumalı gözlük takmanın faydalı olabileceği ortaya çıktı. Gözlerimizi mavi ışıktan koruyan gözlüklerin faydası olarak, kullanan insanların daha  güzel uyuyarak ertesi gün çalışmaya daha  iyi katkıda bulunabileceğini görüldü.

Indiana Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde işletme ve girişimcilik  bölümünde çalışan Yrd.Prof. Cristiano L. Guarana, Mazi ışık filetreli gözlükler için şunları söyledi:

Guarana; “Mavi ışık filtreli gözlük takmanın uyku kalitesini, işe katılımı, görev verimini ve örgütsel vatandaşlık davranışını artırıp zararlı çalışma davranışını azaltmada etkili bir müdahale olduğunu bulduk. Mavi ışığı süzen gözlük takmak, bir çeşit fizyolojik karanlık meydana getiriyor ve bu sayede hem uyku miktarını, hem de uyku kalitesini artırıyor.” dedi.

Bilindiği gibi bilgisayar ekranları, sürekli kullandığımız akıllı telefonlar ve tabletler de bulunan ekranların neredeyse hepsi mavi ışık yayıyor. Geçmişte bilim insanları tarafından  yapılan araştırmalar bu ışık biçiminin uykuyu dağıttığını ortaya çıkarmıştı.

Günümüzde neredeyse tüm işlemler teknolojik aletler ile yapılıyor. Çalışanlar, bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazlara giderek daha bağımlı hale geldi. Özellikle , koronavirüs salgını sırasında uzaktan çalışmak ve eğitim almak zorunda kalan küçük çocuklar dahil tüm insanlar bu mavi ışığa maruz kalıyor

Ancak , bilgisayar ekranı karşısında uzun zaman geçiren kişiler için mavi ışığı süzen gözlüklerin  faydalı olabileceği de bilinen bir gerçek. Bu yapılan yeni araştırma, uyku-uyanma döngüsünü düzenleyen ve yaklaşık her 24 saatte bir tekrarlayan doğal, dahili bir süreç olan sirkadyen ritminin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

Yetersiz uyumanın günlük hayata birçok etkisi var. Guarana; Uykunun yetersiz olmasının organizasyonlarda alınan kararları, ilişkileri ve diğer davranışları nasıl etkilediği üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Guarana “Genel olarak; mavi ışık filtreli gözlük takmanın etkileri, ‘erkenci kuşlardan’ ziyade ‘gece kuşlarında’ daha kuvvetli. Gece kuşları günün geç saatlerinde uyumaya eğilimliyken, erkenci kuşlar ise günün erken saatlerinde uyanmaya eğilimli.” dedi.

Kaynak:Cumhuriyet

 

Related posts

Huawei: ABD Yasaklaması Olmasaydı Samsung’u Geçerdik.

admin

Polis Özel Harekat çatışma şartlarına sanal ortamda hazırlanıyor!

Fatih Akgün

Beats’in Powerbeats 4 Kulaklığı Sessiz Sedasız Satışa Çıktı

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım