Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Güneş sistemimizin dışındaki gezegenlerin Dünya’yı görebileceği keşfedildi

Bilim insanları, Dünya’nın Güneş sistemimizin dışındaki gezegenlerde bulunan uzaylı medeniyetler tarafından görülebileceğini keşfetti.

Gökbilimcilerin son yıllardaki başlıca projelerinden biri, ötegezegenleri veya Güneş sistemimizin ötesindeki diğer dünyaları aramak. Böyle bir gezegen bulunduğunda asıl soru bu gezegenin yaşamı destekleyip destekleyemeyeceği, dolayısıyla da bu mesafede yaşanabilir gezegenler bulup bulamayacağımız.

Gökbilimciler şimdi bu soruyu tersine çevirdi ve bizim de Güneş sistemimiz dışındaki başka medeniyetler için görünür olup olamayacağımızı araştırdı. Görünür olduğumuzu ve gerekli tüm ayrıntılarla görünebileceğimizi keşfettiler.

Güneş’e benzer binden fazla ana sekans yıldızı incelendi

Çalışmada gökbilimciler, yaşanabilir yörüngelerinde kendilerine ne aşırı sıcak olacak kadar yakın ne de aşırı soğuk olacak kadar uzak mesafede Dünya benzeri gezegenlerin dönebileceği, Güneş’e benzer binden fazla ana sekans yıldızı inceledi. Gezegenlerin tamamı Dünya’ya yaklaşık 300 ışık yılı mesafe içindeydi ve NASA’nın ötegezegenleri listeleyen TESS kataloğunun parçası olarak saptandı.

Bilim insanları birçoğunun bizi görebileceğini ve doğru teknolojiye sahip olmaları halinde gezegenimizde yaşamın bıraktığı kimyasal izleri tespit edebileceğini keşfetti.

Araştırmayı konu alan “Hangi Yıldızlar Geçiş Halindeki bir Ötegezegen Olarak Dünya’yı Görebilir?” adlı makale Monthly Notices of the Royal Astronomical Society isimli bilimsel dergide yayımlandı. Geçiş yapan ötegezegenler Dünya’dan görebildiğimiz, yıldızlarının önünde hareket ettiklerinde yerlerini saptayabildiğimiz ve Dünya’ya ulaşan ışığı azaltan dünyalar.

Cornell Üniversitesi’nde astronomi doçenti ve Cornell’in Carl Sagan Enstitüsü Direktörü Lisa Kaltenegger yaptığı açıklamada “Görüş açısını diğer yıldızların görüş açısına çevirelim ve başka hangi görüş açısından gözlemcilerin Dünya’yı geçiş yapan bir ötegezegen olarak görebileceğini soralım” dedi.

Related posts

Dünyanın Manyetik Alanı Zayıflıyor

MIG35 avcı uçağı test uçuşu ayrıntılarını açıkladı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

61 yıl önce NASA Mercury7 Astronotları

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap