Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Güneş’in En Yüksek Çözünürlüklü Görüntüsü Yayınlandı

Central Lancashire Üniversitesi’nden (UCLan) araştırmacılar Güneş’in şimdiye kadar elde edilmiş en yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını ortaya çıkarmak için NASA ile iş birliği yaptılar.

UCLan’dan araştırmacılar, fotoğrafların analizi için NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nden yararlandılar. NASA’nın Yüksek Çözünürlüklü Koronal Görüntüleyici (Hi-C) teleskobu tarafından bu görüntüler çekildi.NASA’nın Hi-C teleskobu Güneş’in atmosferindeki 70 km büyüklüğündeki alanları görüntüleyebilecek özelliğe sahip. Hi-C, bu görüntüleme yeteneği sayesinde Güneş’in büyüklüğünün yüzde 0.01’i büyüklüğünde bir alanı görüntüleyebiliyor.

Güneş’in atmosferinin şimdiye kadar çekilen görüntülerinde belirli kısımları görüntülenebilmişti. Ayrıca elde edilen Güneş atmosferi görüntüleri karanlık veya çoğunlukla boş görünüyordu. Yeni görüntülenen fotoğraflarda ise yıldızın karmaşık atmosferinin detayları rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Ultra yüksek çözünürlüklü görüntülerde de500 km büyüklüğünde sıcak elektrikli gaz şeritleri görülüyor. Bilim insanları, bu şeritlerin nasıl ortaya çıktığını henüz belirleyemediler. Araştırmacılar, bu ipliklerin nasıl ortaya çıktığını bularak Güneş’teki patlamaları ve Güneş fırtınalarını daha iyi anlayabileceklerini düşünüyorlar. 

Araştırmacılardan Tom Williams, Hi-C tarafından elde edilen görüntülerin Güneş’te meydana gelen olayların modellenmesi ve tahmin edilmesi için önemli olduğunu dile getirdi. Williams, bu şekilde Dünya ile Güneş arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılabileceğini de sözlerine ekledi. 

Related posts

Galaksimizde başıboş gezen ‘serseri gezegen’ tespit edildi

Vildan Çelik

İnsan Uzay Uçuşu Florida’dan Başlıyor : SpaceX Crew Dragon

Fatih Akgün

Elmas Yağmurları

Eyüp Çohadar

Yorum Yap