Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Güneşin ışığını kısmak mümkün mü?

Güneşin ışığını kısmak mümkün mü?

Güneşin ışığını kısmak mümkün mü?

Güney Afrikalı bilim insanları, küresel ısınmaya çözüm bulmak için Güneşten yeryüzüne gelen ışınları azaltmayı düşünüyor. Peki Güneşin ışığını kısmak mümkün mü? Güney Afrikalı bilim insanları, bu sorunun yanıtı olarak Güneş ışığını kısmak için atmosfere küçük parçacıklar göndermeyi planlıyor.

Dünyayı tehdit eden küresel ısınma hala devam etmekte ve buzullar giderek azalmakta. Uzmanlar su talebinin 2050’ye kadar yüzde 55 artması bekliyor. Suyun hali hazırda az olduğu bölgelerde bu olasılık büyük problemlere neden olabilir.

Güney Afrikalı bilim insanları küresel ısınmayı azaltmak için bir proje üzerinde çalışıyor.

Cape Town Üniversitesi’nde görevli bilim insanları Güneş ışığını kısmak için atmosfere küçük parçacıklar göndermeyi planlıyor. Söz konusu projede  Cape Town’un üzerindeki atmosfere büyük miktarda kükürt dioksit gazı salmayı ve bu sayede Güneş’i kalıcı olarak karartarak su kaynaklarını korumak amaçlanıyor.

Ancak bu projenin çözüm olmayacağının altını çizen bilim insanlarının sayısı da az değil. Ayrıca dünya üzerindeki diğer yaşam türleri için tehlikeli olabilir.

Pek çok bilim insanı küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için atmosfere gaz pompalama fikrine karşı çıkıyor.

Atmosfere  salınmasını “iklim sistemine zarar verebilecek tehlikeli müdahale” olarak nitelendiren uzmanlar bu projeye karşı çıkıyor.

Kaynak:Sputnik

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Pentagon UFO Görüntülerini Resmen Onayladı

Fatih Akgün

NASA, Mars keşif aracı Perseverance’ın fırlatılışını erteledi

Fatih Akgün

NASA’ya 12 Binden Fazla Kişi Başvurdu,Peki En Düşük Maaş Kaç Bin Dolar ?

Fatih Akgün

Yorum Yap