Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Güney Kore, Robot Baristalar Kullanmaya Başladı!

Samsung ve LG gibi dev teknolojilerin sahibi olan Güney Kore, Sosyal mesafenin korunması için robot baristayı devreye soktu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 binlerce insanın hayatını yitirmesine sebep oldu. 11 bin insanın koronavirüsle enfekte olduğu ve 267 kişinin virüs sonucu hayatını kaybettiği Güney Kore’de hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Güney Kore yönetimi tarafından günlük hayatta mesafeyi korumanın amaçlandığı bu yeni normal düzende ülkenin yıllardır üzerinde çalışmalar ve projeler gerçekleştirdiği ve birçok alanda destek aldığı robotlar bu sefer de kafelerde hizmet vermeye başladı.

Devlet destekli bir bilim enstitüsüyle beraber robot baristayı geliştiren Lee Dong-bae, robotların olacağı işletmede, masalar arası mesafeden sipariş ve teslim alma bölümlerine kadar her detayın robotların çalışma koşullarıyla uyumlu hâle getirildiğini ifade etti. Dong-bae, aynı zamanda bu robotların 60 farklı kahve hazırlayabildiklerini ve müşterilerin masalarına serviste bulunabildiğini de sözlerine ekledi.

6 farklı siparişi yalnızca 7 dakikada hazırlayabilen bu robotların ülke genelinde en az 30 kafede daha bulunması hedefleniyor. Robotların barista olmasını eğlenceli bulan gençlerse bir yandan ülkede öğrenciler için ek gelir kaynağı olan yarı zamanlı işlerin önünün kapanmasından korkuyor.

 

Related posts

Hem insan hem de robot nasıl mı!

Fatih Akgün

Mühendislerden Yerli Otomatik Suni Solunum Robotu

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Robot Taraftarlar

Fatih Akgün

Yorum Yap