Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Güney Kore’nin Elektronik Bileklik İle Covid-19 ÖNLEMİ!

Güney Kore elektronik bileklik ile insanları izleyebilir!                                   

Güney Kore HükümetiCovid-19‘un yayılmasını kontrol altına almak amacı ve karantina önlemlerini uygulamak adına elektronik bileklik kullanımını zorunlu kılmayı düşünüyor. Güney Kore Sağlık Bakanlığı’ndan Yoon Tae-ho, Salı günü yayınlanan bir haber bülteninde, karantinadakileri izlemek için ellerinde pek çok seçenek olduğunu söyledi.

İzleme bileklikleri ile kontrol seviyesi daha da artacak

Yoon, “Karantinada olanların çoğu protokolleri iyi takip ediyor, ancak bazı ihlaller var. Bunun için en etkili önlemi bulacağız. İnsanlar kendileri için izolasyon kurallarını uygulamazsa, bu durum, hükümeti çeşitli tedbirleri aldıracak hale getirebilir.” dedi.

Yoon, bileklikler ile, rastgele telefon kontrolleri ve haber vermeden ev ziyaretleri yapmak gibi sorgulamaları yapmayı düşündüklerini belirtti. Güney Kore daha önce Corona virüsü tedbirleri kapsamında insanları izlemek için akıllı telefon uygulaması kullandı. Ancak insanlar bu yöntemde de bir açık buldu. Bazı kişiler telefonlarını evde bıraktı, bazıları konumunu izlemeye kapattı.

Hong Kong da aynı yöntem izleniyor. İşte karantinada olan bir kişinin konum izleme bilekliği.

Bakan Yoon, hükümetin, elektronik bileklik kullanımı ile ilgili olumsuz düşüncelerinin de farkında olduğunu söyledi. Pazartesi günü 18.00 itibariyle, Güney Kore hükümeti 46.566 kişiye zorunlu karantinaya alınmasını emretti.

Bunların 36.424’ü yurt dışından yeni gelenler oldu. Hükümet, iki haftalık izolasyonu ihlal eden veya karantina sürecinde yanlış bilgi veren kişilere yönelik tedbirleri bir yıllık hapis cezasına veya 8.172 dolar para cezasına yükseltti.

Related posts

İddia Göre Apple, İlk AR Gözlüğünü 2022’de Piyasaya Sürecek

Yasemin ACAR

Yarı Kablosuz Kulaklık Oppo Enco M31 Duyuruldu

Yasemin ACAR

Merakla Beklenen Samsung’un Tasarım Harikası Kablosuz Kulaklığı Galaxy Buds Live Tanıtıldı

Fatih Akgün

Yorum Yap