Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

‘Yapay Zekadan’ al haberi

Yapay zekanın kullanılmadığı bir alan neredeyse kalmadı. Şimdide yapay zeka üç boyutlu haber sunuculuğu yapmaya başladı.

Uzakdoğu merkezli bir arama motoru Sogou, ülkenin ulusal haber ajanslarından biri olan Xinhua ile 3 boyutlu yapay zeka (AI) haber sunuculuğunu başlattı. Böylece yapay zeka tarihinde bir ilk yaşanmış oldu. Düzenek olarak yapay zeka kullanılan haber spikeri, insanların gerçek hayattaki avatarlarını oluşturmak için kullanılan 3D modelleme ile tasarım detaylarını tamamladı.

Yapay zeka teknolojilerini kullanan yeni nesil arama motoru Sogou Mesleki Avatar teknolojisi sektörünün en çok ses getiren çalışmalarından bir tanesi oldu. Kıssa bir süre önce kullanılan yapay zekaya sahip haber sunucuları sadece 2 boyutlu yayın yapabilirken, bu sefer kullanılan sistemde ise üç boyutlu haberlere yer verildi.

Yapay zeka sistemlerine sahip bu robot, tamamen online olarak kontrol ediliyor. Şirketin çok modlu tanıma ve sentez, yüz tanıma ve animasyon ve transfer öğrenimi burada çok önemli görevlere sahip. Üç boyutlu yapay zeka teknolojisi; insan seslerini, yüz ifadelerini, dudak hareketlerini ve davranışlarını çok rahat bir şekilde öğrenebiliyor. Derin öğrenme yeteneğine de sahip olan yeni yapay zekalı robotlar, geleceğin en çok kullanılacak donanımları arasında yer alıyor.

Related posts

Robotlar 10 yıl içinde yakın arkadaşımız olmaya hazırlanıyor

Fatih Akgün

Yapay zekalı süpermarket insan zekasına yenildi

Fatih Akgün

Dünyanın en hızlı ve güçlü veri yönetim platformu VSP 5000

Fatih Akgün

Yorum Yap