Teknolojix Haber
İNTERNET SOSYAL MEDYA

Dikkat! Hacker’lar bilgilerinizi çalıp paraya dönüştürüyor!

Sosyal medya kullanıcılarının üyelik şartları gereği çeşitli İnternet platformlarıyla paylaştıkları kişisel veriler, güvenlik sınırlarını aşan “korsanlar” tarafından ele geçirilebiliyor.

Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı olan Abdullah Çiftçi, milyonlarca sosyal medya kullanıcısının bilgilerini çalan sanal korsanların“, bu bilgileri internetin karanlık yüzü olarak da nitelendirilen Deep Web ortamında kolaylıkla paraya çevirebildikleri uyarısını yaptı. Dünya çapında milyarlarca kullanıcı; alışveriş, oyun, sosyal paylaşım amacıyla İnternet sitelerinin üyesi oluyor.

Kullanıcılar, üyelik şartları gereği kimlik ve kredi kartı bilgilerini üyesi oldukları platforma emanet ediyor ancak İnternet ortamının “korsanları“, güvenlik açıklarından yararlanarak bu bilgilere ulaşabiliyor. Ele geçirilen kullanıcı bilgileri, dünya çapındaki milyarlarca kullanıcıyı pek çok konuda risk altında bırakıyor.

Kullanıcı bilgilerinin çalınmasının yaratacağı riskler konusunda AA muhabirine bilgi veren Çiftçi, dijital dünyada en önemli değerinveri ve veri güvenliği” olduğunu ifade etti.

Çiftçi;  Siber korsanların veri hırsızlığını öncelikle para kazanma amacıyla yaptığını belirterek “Hacker’lar çaldıkları veriyi Deep Web ortamında kolaylıkla paraya çevirebiliyor. Deep Web’de bir kredi kartı bilgisinin fiyatı, 1 dolar veya daha aşağı rakamlardan başlıyor. Bir hacker tek seferde binlerce kişinin bilgisini çalabiliyor.” dedi.

Abdullah Çiftçi, hacker’ların çaldıkları bu bilgileri şantaj amacıyla da kullandıklarını, bilgilerini ele geçirdikleri ünlü isimlerin kamuoyunda bilinmesini istemediği fotoğraf ve bilgilerini yayma tehdidiyle, bu kişilerden para kazanmaya çalıştıklarını kaydetti.

Askeri bilgilerin çalınması, patent hırsızlığı gibi daha ileri düzeydehack olayları olduğuna da değinen Çiftçi, bilgileri ele geçirilen kişilerin üzerine sahte şirketlerin açılabildiğini, sahte kimlikle bankadan kredi çekilebildiğini, cep telefonu numarası alınabildiğini, kredi kartından harcama yapılabildiğini bildirdi.

“İstihbarat örgütleri de bilgileri ele geçiriyor”

Bazı istihbarat örgütlerinin ise bilgileri ele geçirerek ülkelerde karışıklıklara sebep olabildiğini ifade eden Çiftçi, İngiltere’de kurulan Cambridge Analytica şirketinin Facebook’ta seçmeni etkilemek için 100 bin farklı reklam hazırlamasını anımsattı.

Kişinin doğduğu ve yaşadığı şehre, tuttuğu takıma, dini inançları ve ideolojik eğilimlerine göre kişiye özel reklamlar hazırlandığını dile getiren Çiftçi, kişisel verilerin kullanımıyla ülkelerin seçimlerine dahi müdahale edildiğini kaydetti.

2016 Başkanlık Seçimi’nde ABD Kongresinin Rusya’yı seçimlere İnternet üzerinden müdahale etmekle suçladığını anımsatan Çiftçi, Cambridge Analytica şirketinin yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini ele geçirerek hem ABD seçimleri hem de İngiltere’deki Brexit referandumunun sonuçlarını etkilediğinin iddia edildiğini söyledi.

Related posts

Avrupa Birliği’den WhatsApp’a Şifreleme Yasağı Gelebilir

Fatih Akgün

Microsoft uyardı : Windows’ ta düzeltemediğimiz bir güvenlik açığımız var!

Fatih Akgün

Pinterest’ten Para Kazanmak Mümkün OIdu

Fatih Akgün

Yorum Yap