Teknolojix Haber
İNTERNET

Hackerlar Birçok Süper Bilgisayarı Ele Geçirdi!

Hackerlar, Avrupa genelindeki birçok süper bilgisayarı kripto madencilerle birlikte ele geçirmeyi başardı. 

Hackerlar Birçok Süper Bilgisayarı Ele Geçirdi!

Geçmişte süper bilgisayarlar, kripto para madenciliği için şirket çalışanları tarafından usulsüz şekillerde kullanılmıştı. Fakat ilk kez hackerlar, aynı işlemi geniş ölçekte gerçekleştirmeyi başardı ve bu, süper bilgisayarların da hacklenebileceğini gösterdi.

Hack Read’de yer alan habere göre tespit edilemeyen hackerlar; Birleşik Krallık, İsviçre, Almanya ve İspanya’daki yüksek performanslı bilgisayar tesisleri de dâhil olmak üzere Avrupa’nın birçok bölgesinde kripto para madencilik zararlı yazılımını süper bilgisayarlara kurdu. Araştırmanın sürdüğü süper bilgisayarlar kapatılmak zorunda kalındı.

Güvenlik araştırmacısı Felix von Leitner, İspanya’nın Barcelona şehri merkezli bir süper bilgisayarının da bu olaylardan etkilendiğini ifade etti. Leibniz Computer Center’ın da bir güvenlik sorunu raporlamasıyla bu tür olaylar ortaya çıkmaya devam etti.

Alman bilim insanı Robert Helling, cumartesi günü Ludwig-Maximilians Üniversitesi’ndeki yüksek performanslı bilgisayar kümesinin de etkilendiğini, Swiss Center of Scientific Computations’ın süper bilgisayarlarındaki harici erişim noktalarını kapattığını ifade etti.

Organizasyonlar, Avrupa genelinde birçok süper bilgisayarın bu olaylardan etkilenmesine rağmen soruşturmalarına dair herhangi bir detay aktarmadı. Süper bilgisayarlarda geniş ölçekte bu olayların yaşanmasının sebebinin gizliliği ihlal edilen SSH girişleri olduğu iddia ediliyor.

 

Related posts

İnstagram dünyasına genel bir bakış !

Fatih Akgün

“INFINITYBLACK” HACKER GRUBU YAKALANDI!

Fatih Akgün

Chrome’a Sekmelerin Önizlemesi özelliği geliyor

Fatih Akgün

Yorum Yap