Hackerlar Hız Kesmiyor! 30 Milyon Hint Kullanıcının Verileri Paylaşıldı!

Hackerlar Hız Kesmiyor! 30 Milyon Hint Kullanıcının Verileri Paylaşıldı!
Hackerlar hız kesmeden devam ediyor! Bir çevrimiçi istihbarat firmasının ortaya çıkardığı olaya göre, 29,1 milyon iş arayan Hintlinin kişisel verileri ücretsiz olarak Dark Web’de yayınlandı. 

Siber suçlular, 29,1 milyon Hindistanlının kişisel verilerini Dark Web’de ücretsiz olarak paylaşıma açtı. Çevrimiçi istihbarat firması Cyble tarafından ortaya çıkarılan bu büyük veri ihlalinin iş arayan Hintlilerin kişisel bilgilerini içerdiği, bu bilgiler arasında isimler, e-postalar- telefon numaraları, ev adresleri, yetenekler ve iş deneyimleri gibi veriler de yer alıyor. Bu tip saldırılara her zaman karşılaştıklarını dile getiren şirket, son vakanın çok fazla kişisel bilgi içeriyor olmasıyla diğerlerinden ayrı ve farklı olduğuna dikkat çekti.

Hindistan’ın önemli iş arama sitelerinin adının yer aldığı dosyalar görünse de şirket hâlâ sızıntının kaynağını arıyor. Cyble, sızıntının boyutları ve kişisel bilgilerin ayrıntılı oluşu dikkate alındığında kaynağın bir özgeçmiş toplayıcısı olduğunu düşündüğünü belirtti. Siber suçlular bu tip bilgileri kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve şirket muhbirliği gibi çeşitli kötü emelleri için kullanmak adına ele geçiriyorlar.

Cyble yakın zamanda Facebook ve Hintli bir eğitim teknolojisi şirketi olan Unacademy‘ nin hacklendiğini ortaya çıkarmıştı. Bir başka örnekte, insanların iki ayrı öğeyi kıyaslamasına olanak sağlayan bir telefon uygulamasının hacklendiğini fark eden Cyble, buradan elde edilen kişisel verilen 0,85 Bitcoin’e (yaklaşık 8.000 dolar, yani 54.517 TL) satışa çıkarıldığını tespit etmişti. Ve Bunar gibi bir çok örneklere denk gelmeniz mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir