Teknolojix Haber
YAZILIM

Hacker’lara karşı bilgisayarınızı koruyun

Hacker'lara karşı bilgisayarınızı koruyun

Hacker’lara karşı bilgisayarınızı nasıl korursunuz?

Hacker’lara karşı bilgisayarınızı koruyun. Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını ile birlikte hem ülkemizde hem de dünyada birçok şirket çalışanların ve müşterilerin güvende ve sağlıklı olabilmeleri için evden çalışma modeline geçti. Ancak evden çalışma modeli gerekli önlemler alınmadığı takdirde şirketler ve çalışanlar büyük bir kabusa dönebilir. Peki Hacker’lara karşı bilgisayarınızı nasıl güvende tutabilirsiniz?

Mutlaka Antivirüs programı kullanmalısınız. Ayrıca ek olarak ekstra güvenlik duvarı da kullanabilirsiniz. Çünkü birçok korsan Windows’un güvenlik duvarını geçmektedir.

Hacker'lara karşı bilgisayarınızı koruyun
Hacker’lara karşı bilgisayarınızı koruyun

Web sitesine girmeden önce sitenin güvenli olup olmadığını kontrol edin. Bunun içinde kullandığınız antivirüs yazılımının İnternet Security özelliğinin olması gerekiyor. Bunun yanı sıra Google arama sonuçlarında sitenin zararlı ve saldırgan içerik barındırdığını da size bildirmekte.

Mümkünse internete gezinirken bilgisayarınızın misafir hesabını kullanmaya çalışın çünkü misafir kullanıcı hesapları bazı giriş ve çıkış yetkileri kısıtlandığından virüslere ve diğer casus yazılımlara karşı çok etkili olmaktadır.

İşletim sisteminizi güncelleştirmeniz gerekir. Birçok kişi açılış ve kapanış süresini uzattığı için bu işlemi yapmak istemezler ama güncellemeler güvenlik açıklarını da kapattığı için son derece önemli bir yere sahiptir. Mümkün olduğunda manuel yada otomatik olarak işletim sisteminizi güncelleyin.

E-Posta hesabınıza gelen kimden geldiğini bilmediğiniz yabancı e-postaları açmamalısınız. Özellikle bu mesajlar içerisinde yer alan linklere kesinlikle tıklamaktan kaçının. Özellikle bankalardan veya daha büyük sitelerin isimlerine benzeyen sitelerden gelen mailler kullanıcıları aldatmakta. Bu nedenle E-Postanın doğru yerden geldiğine emin olun ve ona göre açın.

Son yıllarda artan sosyal ağ sitelerinden gelen mailler de sahte olabilir. Bu ağlar yardımı ile size ve bilgisayarınıza daha kolay ulaşabilirler. Tanımadığınız kişileri ağınıza eklemeyin.

İnternette resmi E-devlet ve bankacılık siteleri haricinde başka hiçbir sitede resmi olan gerçek kişisel bilgilerinizi girmemelisiniz.

Korsan yazılım asla kullanmayınız. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz programların güvenilir olduğuna emin olduğunuz sitelerden indirin.

Hacker'lara karşı bilgisayarınızı koruyun
Hacker’lara karşı bilgisayarınızı koruyun

Related posts

Apple, iOS 13.5.1 Yamasıyla Jailbreak’e Bir Son Vermeyi Planlıyor!

Fatih Akgün

Yapay zekâ alanında çalışmalar gerçekleştirmek için ‘Yapay zeka’ merkezi kuruldu

Fatih Akgün

Tanınmış Fidyeci Shade Pes Etti!

Yorum Yap