Teknolojix Haber
İNTERNET YAŞAM

Hacker’ların En Çok Kullandığı ilk 10 Şifre!

Siber korsanların, kullanıcıların hesaplarını ele geçirirken en çok denediği şifreler açıklandı.Bu alanda  “admin” ve “12345” gibi zayıf şifrelerinin açıklanmasıyla birlikte  Türk Telekom şirketi abonelerinin modemlerinde kullandığı “ttnet”de listeye girdi.

Bir siber güvenlik şirketi  olan F-Secure, bilgisayar korsanlarının kullanıcıların hesaplarını ele geçirmek için en çok denedikleri şifreleri açıkladı.

Şirket, hacker’ların sıklıkla kullandıkları şifreleri belirlemek için dünya genelinde sahte sunucular kurdu. Bu sunucular hedef olarak belirlendi ve  test sonucunda hackerların siber saldırı yaparken en çok kullandığı şifreler de ortaya çıkarıldı.

Kullanıcılara kolay geldiği için sıklıkla tercih edilen ancak güvenliği zayıf olarak bilinen “admin” ve “12345” şifreleri hacker’ların top 10 listesinde kendine yer buldu.

‘TTnet de 10 şifre arasında’

Araştırmaya göre bu kolay ama zayıf şifrelerin Türkiye’deki Türk Telekom abonelerinin yakından bildiği “ttnet” de dünyada siber korsanlar tarafından en çok denenen şifreler listesinde kendine yer buldu.

Modem arayüzü ayarlarını değiştirmek için çoğunlukla “default” olarak tanımlanan bu şifrenin, kullanıcıların güvenliği açısından da son derece riskli olduğu, siber korsanlara açık olduğu  gün yüzüne çıkmış oldu.

İşte siber korsanların en çok denediği 10 şifre

 

Hacker’lar tarafından en çok hedef alınan ülkeler sıralamasına gelirsek de en başta  Ukrayna, Çin ve Avusturya yer alırken, saldırının çıkış noktasına bakıldığında ise ilk 3 ülke sıralaması şu şekilde : ABD, Çin, Rusya.

Related posts

Son dakika !! YKS Sınav Tarihi Ertelendi !!!! YKS Ne Zaman ?

Yasemin ACAR

YouTube, Dünya Genelinde Çöktü!

Fatih Akgün

Apple iki çalışanının Çin’e kaçacağını ihbar etti.

admin

Yorum Yap