Teknolojix Haber
İNTERNET

Hacker’ların Yeni Silahı Corona Virüsü.

Siber saldırganlar corona virüsü kötü amaçlı kullanmaya devam ediyor.

Siber güvenlik uzmanları kullanıcıların cihazlarını ele geçirmek için kullanılan corona virüs ile alakalı çok sayıda zararlı e-posta ve dosya tespit etti.İnsanların sağlıkları ile ilgili endişelerinden yararlanan bu saldırı türü, kullanıcıları tuzağa düşmeye zorluyor.
Araştırmacılar, corona virüs ile ilgili belgelere saklanan çok sayıda zararlı dosya tespit etti.
Dosyaların içeriklerinde virüsten korunma yollarına ilişkin talimat videoları ve virüs tespit yöntemleri sunulduğu iddia edilsede  kullanıcılara böyle bir içerik sunulmuyor.Bu dosyalar kullanıcıların cihazlarını hedef alan tehditler içeriyor.

Bazı zararlı dosyalar e-posta üzerinden yayılıyor. Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından gönderildiği iddia edilen bir dosyada coronavirüs kurbanlarının bir listesinin bulunduğu söyleniyor.

E-posta ile gönderilen bu dosya aslında başka zararlı dosyaları gizlice indirmekte kullanılan bir truva atı olarak öne çıkıyor. Bir diğer casus truva atı ise bulaştığı cihazdaki parolaları ve başka verileri toplayıp saldırgana gönderiyor.

Güvenlik araştırmacısı Tatyana Scherbakova maske ve benzeri ürünler gönderileceğini veya sahte aşılar hakkında bilgi verileceğini belirterek kimlik avı sitelerine yönlendiren e-postalar tespit ettiklerini aktararak, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından gönderiliyor gibi görünen e-postalar salgından korunmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi veriyor. Kullanıcılar e-postadaki bağlantıya tıkladığında bir kimlik avı sitesine yönlendiriliyor. Burada kişisel bilgilerini paylaşmaları isteniyor. Bu bilgiler de siber suçluların eline geçiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Related posts

Facebook ve Google siyasi reklam yasağını uzattı

Vildan Çelik

Türk YouTuberların Yer Aldığı Exatlon Challenge Netflix’te Yayınlanacak

Fatih Akgün

Netflix Türkiye’de Yenilenen Top 10 Listesinin Zirve Sahibi Freud!

Fatih Akgün

Yorum Yap