Teknolojix Haber
İNTERNET

Hacker’ların Yeni Silahı Corona Virüsü.

Siber saldırganlar corona virüsü kötü amaçlı kullanmaya devam ediyor.

Siber güvenlik uzmanları kullanıcıların cihazlarını ele geçirmek için kullanılan corona virüs ile alakalı çok sayıda zararlı e-posta ve dosya tespit etti.İnsanların sağlıkları ile ilgili endişelerinden yararlanan bu saldırı türü, kullanıcıları tuzağa düşmeye zorluyor.
Araştırmacılar, corona virüs ile ilgili belgelere saklanan çok sayıda zararlı dosya tespit etti.
Dosyaların içeriklerinde virüsten korunma yollarına ilişkin talimat videoları ve virüs tespit yöntemleri sunulduğu iddia edilsede  kullanıcılara böyle bir içerik sunulmuyor.Bu dosyalar kullanıcıların cihazlarını hedef alan tehditler içeriyor.

Bazı zararlı dosyalar e-posta üzerinden yayılıyor. Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından gönderildiği iddia edilen bir dosyada coronavirüs kurbanlarının bir listesinin bulunduğu söyleniyor.

E-posta ile gönderilen bu dosya aslında başka zararlı dosyaları gizlice indirmekte kullanılan bir truva atı olarak öne çıkıyor. Bir diğer casus truva atı ise bulaştığı cihazdaki parolaları ve başka verileri toplayıp saldırgana gönderiyor.

Güvenlik araştırmacısı Tatyana Scherbakova maske ve benzeri ürünler gönderileceğini veya sahte aşılar hakkında bilgi verileceğini belirterek kimlik avı sitelerine yönlendiren e-postalar tespit ettiklerini aktararak, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından gönderiliyor gibi görünen e-postalar salgından korunmak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi veriyor. Kullanıcılar e-postadaki bağlantıya tıkladığında bir kimlik avı sitesine yönlendiriliyor. Burada kişisel bilgilerini paylaşmaları isteniyor. Bu bilgiler de siber suçluların eline geçiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Related posts

Google, ‘Koronavirüs’ Sayfasını Tüm Dünyaya Sundu!!

Fatih Akgün

Hindistan’ın Savunma Şirketlerinden Biri Siber Saldırıya Uğradı!

HELİN KIZILBOĞA

NASA ‘Uzay Otelinin’ Konaklama Fiyatını Açıkladı

Fatih Akgün

Yorum Yap