Teknolojix Haber
İNTERNET

Hacklenen Hesapların Sadece 3’te 1’inin Şifresi Değiştiriliyor!

Yapılan Bir Araştırmaya Göre Hacklenen Kullanıcıların Sadece 3’te 1’i Şifresini Değiştiriyor!

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yer alan Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bulunan Güvenlik ve Gizlilik Enstitüsü bünyesinde bir ekip tarafından yapılan bir çalışma, veri ihlalinden sonra kullanıcıların yalnızca üçte birinin şifrelerini değiştirdiğini ortaya çıkardı.
Gerçek tarayıcı trafiğinden alınan verilere dayandığı söylenen araştırma, 2020 IEEE Teknoloji ve Tüketiciyi Koruma Çalıştayı’nda sunuldu.

İnsanların akademik araştırma amacıyla kaydolabileceği ve tarayıcı geçmişlerini paylaşabileceği bu program, çalışmanın ortaya çıkmasında son derece yardımcı oldu. Üniversitenin programlarından biri olan Güvenlik Davranışı Gözlemevi’nin de yardımıyla toplanan gerçek dünyadaki internet trafiğini değerlendiren ekip, Araştırılan verilerin Ocak 2017 ile Aralık 2018 arasında kaydedilen 249 katılımcıya ait olduğu bildirildi.

Katılımcıların ev bilgisayarlarından toplanan verilere dayanan çalışma; internet trafiği, internet sitelerinde oturum açmak için kullanılan şifreler ve tarayıcıların içinde saklanan bilgileri içeriyordu. Çalışmanın sonuçlarına göre 249 kullanıcıdan 63’ünün hesapları bir şekilde hacklendi ve bu kullanıcıların yalnızca 21’i şifrelerini değiştirmek için internet sitelerini ziyaret etti. 21 şifreden de ancak 15 tanesi doğru olarak değiştirildi.
 Değiştirilen şifreleri de analiz eden ekip, bunlardan sadece 9 tanesinin güçlü şifreler olduğunu tespit etti. Şimdilik küçük çaplı yapılan araştırmanın ilerleyen zamanlarda daha fazla katılımcıyla gerçekleştirilmesinin daha doğru sonuçlar vereceği konuşuluyor.

Related posts

Binlerce Öğretmenin Kişisel Verileri Çalındı!

Fatih Akgün

Chrome 80 ile Rahatsız Edici Bildirim İzinleri Ortadan Kalkıyor

Fatih Akgün

Sanal dünyadaki kelimeler Türkçeleşti!

Fatih Akgün

Yorum Yap