Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel)

Hastalık tespit edebilen önemli buluş!

Corona virüsü’nün ortaya çıkmasında sonra birçok kişi hasta olmaya korkar hale geldi. Bir burun akıntısı ya da bir öksürük bizi iyice tedirgin etmeye başladı. Acaba hasta oldum mu endişesi yaşatan şu an içinde bulunduğumuz duruma bilim ve teknolojiden peş peşe yeni buluşlar geliyor.

Şimdiki buluş bir öksürük ölçer niteliği taşıyor. Etraftaki kişilerin öksürük sayısını ölçen bu cihaz, kişinin hasta olabileceğini ya da yalnızca kuru öksürük olduğunu aktarabiliyor. Peki, öksürükten hastalık tespiti yapılabilir mi?

Öksürükten hastalık tespiti yapılabilir mi?

Yapay zeka artık bir numaralı çözüm odağı haline geldi. Yapay zeka topluluğu ise Corona virüsü salgınına karşı koymak için yeni fikirler geliştiriyor. Virüsün protein yapısı göz önüne alınarak kişinin öksürüğünün tehlikeli bir virüs mü barındırdığını yoksa sıradan bir öksürük mü olduğunu tespit eden sistemler üzerinde çalışılıyor.

Akıllı sistemler ve bilgisayarlar biliminin ortaklaşa çalışmasıyla, öksürük sayısını sayma süreci otomatikleşebilir ve uzmanların istatistik bilgi toplamasının da önü açılabilir. Solunum yolu hastalıklarının yayılmasının önüne geçebilecek ve aynı zamanda Corona virüsü gibi salgınların bu kadar yayılmadan önce tespitinin yapılması sağlanabilir.

ABD’deki Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde araştırmacılar da tam bu sistem üzerinde çalışıyor. FluSense adlı buluş bir makale ile duyuruldu. Sistemin, hastanelerde ve sağlık hizmeti sunulan kuruluşlarda kullanılması üzere, solunum yolları hastalıklarını tespit edebilen sağlık cihazlarının geniş kapsamda kullanılabileceği söyleniyor.

Peki bu buluş nasıl çalışıyor? Termal kamera ile vücudun yaydığı ısı algılanıyor sonrasında ise bu ısıyı algılayan termal kameranın yanında bir de mikrofon sesleri kaydediyor. Toplanan bilgilerin işlenmesi için akıllı sistemlere gönderilen veriler, öksürük seslerini tanımlıyor ve eğitilmiş yapay zeka ile birlikte özel bir sisteme aktarılıyor. Aktarılan verileri yorumlayan ve inceleyen bilim insanları sistemin geleceğinin olduğunu söylüyor.

Dört farklı veri seti özel sistemler ile eğitilen yapay zeka, bunun yanında yedi ay boyunca çalışma yapan üniversite ekibi, FluSense ile birlikte 21 milyon ses örneği topladı ve yüzde 81 oranında doğru bir şekilde öksürüğü tespit ettiği görüldü. Bu sayede öksürük sayısı hem sayılmış oluyor hem de kişinin hastalığı olup olmadığı tespit edilebiliyor. Bu buluş eğer geliştirilirse birçok solunum yoluna bağlı salgın hastalık  salgın haline gelmeden müdahale edilebilir.

Related posts

Geri Sayım!Yılın Son Meteor Yağmuru İçin Başladı…

Meryem ACAR

Doğal gaz faturalarınız da yıllık 390 TL tasarruf!

Fatih Akgün

Corona Virüsü İçin Geliştirilen Aşı, Bugün İnsanlar Üzerinde Test Edilecek

Yasemin ACAR

Yorum Yap