Teknolojix Haber
BİLİM

Hava Soğukken yada Su altındayken Sesler Neden Daha Net Duyulur?

Ses: Ses, maddelerin titreşimi sonucu oluşan, canlıların işitme organları tarafından algılanan bir enerjidir. Sesin yayılması için maddesel ortam gereklidir.

Ses tanecikler birbirine yaklaştıkça daha iyi yayılır. Başka bir deyişle yoğunluk arttıkça sesin iletimi de olumlu etkilenir.

En yoğun maddeler katılardır. Bu yüzden ses en iyi katılarda iletilir. Ardından sırasıyla sıvı ve gaz gelir.

Ses boşlukta ise hiç yayılmaz.

Sesin yayılım hızının madde ortamına göre sıralaması 1 katı > 2 sıvı > 3 gaz dır.

Yanı sıvı gaza göre daha iyi iketim yapar.

Soğuk Gecelerde Sesler Neden Daha Net Duyulur?

Sesin geceleri daha uzak mesafelerden duyulabilmesinin nedeni ses dalgalarının havada yön değiştirmesi ile ilişkilidir. Aslında ses dalgaları soğuk havada daha yavaş hareket eder. Çünkü ses havada basınç dalgaları oluşturarak ilerler ve hava soğukken, havayı oluşturan gaz moleküllerinin ortalama kinetik enerjisi daha düşük olduğu için, ses dalgaları daha yavaş hareket eder.

Gün içinde Güneş’ten gelen enerji havanın ısınmasına neden olur ve hava sıcaklığı yükseklik arttıkça azalır. Ses sıcak havada hareket ederken, atmosferin üst kısımlarındaki soğuk hava ses dalgalarının yukarı doğru yön değiştirmesine neden olur. Çünkü hızı havanın sıcaklığına bağlı olarak değişen ses dalgaları farklı sıcaklıklardaki hava kütleleri arasında hareket ederken yön değiştirir. Bu ışığın bir ortamdan başka bir ortama, örneğin havadan suya geçerken kırılmasına benzetilebilir.

Havanın yerin yüzeyine yakın kısımlarında üst kısımlarına göre daha soğuk olduğu durumlarda, örneğin geceleri ise ses dalgaları yerin yüzeyine doğru yön değiştir. Bu durum normal koşullarda duyamayacağımız, daha uzak mesafelerden gelen sesleri duyabilmemizi

Related posts

Antarktika’daki ‘Kıyamet Günü’ buzulu neden hızla eriyor?

Meryem ACAR

Norveç’teki eriyen buzullar ile ortaya çıkanlar görenleri şaşırttı!

Büşra Seyhan

Yatmadan Önce Akıllı Telefon Kullanmanın, Kan Şekerini Yükseltiğini Biliyor Muydunuz?

Yasemin ACAR

Yorum Yap