Teknolojix Haber
DONANIM

HDMI Ses Sorunu Nasıl Çözülür

HDMI Ses Sorunu Nasıl Çözülür

HDMI bağlantı kablosu ile görüntüyü televizyona aktarırken bazen ses sorunları yaşanabilir. Eğer sizde de yaşanıyorsa belirtmiş olduğumuz 3 yöntemden biri ile sorununuzu çözmeniz mümkün!

Windows 7Windows 8 ve Windows 10, işletim sistemlerini kullanan bilgisayarları, HDMI kablosu ile TV‘ye bağlantı yaptıklarında ses sorunu yaşayabiliyorlar. Haberimizde bu ses sorununun çözümü ile ilgili 3 farklı yöntemi sizlerle paylaştık.

HDMI ses sorunu çözümü?

1. Yöntem: Ses Driver Güncellemesi sorununuzu çözebilir.

Bilgisayarım‘a sağ tık yaparak Özellikler‘e girin. Ardından sol tarafta bulunan Aygıt yöneticisi‘ne tıkladıktan sonra Ses ayarları‘na tıklayın. Aşağıda açılan Hoparlör kısmına sağ tık yapın. Açılan menüden Sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklayın ve driver’ı internetten ara seçeneğini seçin. (aşağıdaki görselde olduğu gibi)

Bu işlemin ardından gerekli güncelleme yapılıyor ve bilgisayarı tekrar başlattıktan sonra ses sorununuz çözülüyor.

2. Yöntem: Driver Servis Uygulamasını Tekrar Başlatın

1. yöntemi denediniz, fakat hala ses sorununuz devam mı ediyor? ikinci yöntem olan Driver Servis Uygulaması‘na giriş yaparak ses sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Arama çubuğuna Çalıştır yazarak uygulamayı açalım. Karşınıza çıkan pencereye services.msc yazdıktan sonra ENTER tuşuna basalım. (aşağıdaki görselde olduğu gibi)

Gelen olan menüde, sayfanın aşağısına inerek, Windows Ses ve Windows Ses Bitiş Noktası‘na tıklayın.

Ardından solda bulunan Yeniden Başlat seçeneği ile Driver Servis Uygulaması‘nı yeniden başlatalım. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ses sorununuz çözülecektir.

3. Yöntem: Sistemi Yenile Yöntemi

2 yöntemi de denediniz, ancak bir sonuç alamadıysanız sıra 3. yöntemde İlk olarak Denetim Masası‘nı açalım. Burada Donanım ve Ses seçeneğini seçtikten sonra Ses sekmesini tıklayın. Hoparlöre sağ tık yaptıktan sonra Özellikler kısmına girin. Yukarıda bulunan seçeneklerden Ses Efekti sekmesine tıklayın.

Burada ayarı Windows Varsayılan olarak değiştirin. Problem bu defa kesin olarak çözülecektir, eğer bu 3 yöntemi denemenize rağmen yine de sonuç alamadıysanız muhtemelen donanımsal anlamda bir problem mevcut. Bu durumda bilgisayarınızı teknik servise göstermenizde yarar var.

Related posts

5G’li iPhone için Qualcomm açıklama yaptı

Fatih Akgün

Beklenen mobil özellik haberi Google’dan nihayet geldi

Fatih Akgün

Amatör veya Profesyonel TEK Kayıt Cihazı ZOOM Mikrofon

Murat Yap

Yorum Yap