Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Her Eve Lazım İnsansız Araç: Hercules

Çin’de başlayan Covid-19 Salgını sonrası uygulanan karantina önlemiyle, bazı ağır yükler robotlara emanet edildi. Tek seferde 1 ton yük taşıyabilen insansız araçlar, Çin’nin Zibo kentinde 2 ay boyunca insanlara ihtiyaç duydukları erzakları götürdü. Lidar sensörler, kameralar ve çevresini tanıyan algoritmalarla donatılan araç, şimdi dünyanın farklı bölgelerinde hizmet verecek.

İnsanların yaptığı çoğu işi yakın gelecekte robotların devralacağı düşüncesi pek uzak gelmiyordu. Ancak koronavirüs gibi küresel krizler, normalde gerçekleşmesi yıllar alacak olayları hızlandırıyor. Bu karantina dönemi de teknoloji kullanmada bizi daha da ileri seviyelere taşıdı. İnsanların sağlığı için, insan gücüne eş araçların üretilmesini hızlandırdı.

Doğu Çin’deki Zibo isimli bir şehirde, 2 ay süren karantina boyunca insansız bir araç ağır yükleri taşıdı. Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi profesörü Ming Liu tarafından kurulan UDI isimli bir şirketin geliştirdiği söz konusu araç, tam 1 ton yük taşıma kapasitesine sahip.

İnsansız araçlarla, karantina altındaki bölgelerde 2.500 sefer yapıldı

UDI’nin insansız aracı, market alışverişlerini, taze meyve ve sebze gibi ürünleri 2 ay boyunca herhangi bir insan müdahalesi olmadan adreslere götürmeyi başardı. Şirketin kurucusu ve aracın geliştiricilerinden olan Prof. Lui, zaten pek çok şirketin bu tarz insansız taşıma sistemlerine hazır olduğunun altını çizdi.

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, eğer uygun alt yapı kurulursa günde en az 1 milyar adet kargonun bu sistemlerle taşınabileceğini belirmişti. 2016’da yayınlanan bir McKinsey raporuna göre 2026’ya kadar taşımacılık sektörünün %80’ini otonom araçlar teslim alacaklar.

Ürettikleri araçların birer otomobil olmadıklarını belirten Prof. Lui ve ekibi, dünyada özerk lojistik araçların seri üretimini gerçekleştiren ilk şirket olmayı hedeflediklerini söyledi.

Related posts

2020 MTV Fiyat Listesi

Fatih Akgün

5G Teknolojiye Sahip Otobüs

Fatih Akgün

Nissan, 450 bin Aracı Geri Çağırıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap