Teknolojix Haber
YAZILIM

Her iPhone’u Destekleyen Yeni iPhone Jailbreak!

Neredeyse Her iPhone’u Destekleyen Yeni iPhone Jailbreak Yayınlandı!

Yeni yayınlanan iOS 13.5 dahil birçok sürümü destekleyen yeni bir jailbreak yayınlandı; bunun üzerine iPhone‘un güvenliği sorgulanmaya başlandı.

Apple için yeni yayınlanan bir jailbreakiOS 11 ve sonrasını çalıştıran her iPhone‘a yüklenebiliyor. Bu sürümlere yeni yayınlanan iOS 13.5 de dahil.

UncOver tarafından yayınlanan jailbreakApple Pay ve iMessage gibi güvenli hizmetlere dokunmasa da, iOS‘taki bir sıfırıncı gün açığına dayanıyor. iOS‘un güvenliğini aşmakta kullanılan bu açık, zararlı amaçlarla da kullanılabilir. Apple‘ın bu açığı kapatmasının bir miktar süre alabileceği söyleniyor. Bunun yanında jailbreak bazı bariyerleri kaldırdığı için yeni güvenlik açıkları anlamına gelebilir, fakat bu konuda henüz bir değerlendirme söz konusu yok, yapılmadı.

Jailbreak‘in kendisi güvenli bile olsa, iOS‘un son zamanlardaki güvenlik sorunlarını bizlere tekrardan hatırlatıyor. Mail uygulamasında nisan ayında meydana çıkan güvenlik açığı, Apple‘a göre büyük bir risk taşımıyordu. Buna karşın ZecOps’a göre saldırganlar, bu açığı en az iki sene kullanmaya çalışmışlardı.

Related posts

“Parolamı Unuttum” Kabusu Artık Olmayabilir!

Css Nedir?

Sultan Sibel Kasapoğlu

EndeavourOS İşletim Sisteminin Yeni Sürümü Birçok Yeni Özellikler Getirdi!

Fatih Akgün

Yorum Yap