Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Hiç Şaşırmadık…Trump,Yapay Zekayı da “Bozdu”

Trump, Kendisini Analiz Etmesi İçin Geliştirilen Yapay Zekayı da “Bozdu”

Her yaptığı, her söylediği olay olan ABD Başkanı Donald Trump’ı analiz edebilmek amacıyla yapay zekadan faydalanılıyor. Fakat Margaret adı verilen bu bot bile, Trump’ın yapacaklarını henüz kestiremiyor.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın ne yapacağını, ne söyleyeceğini kestirmek oldukça güç. Trump çoğunlukla her konuşmasında, her katıldığı toplantı veya üst düzey görüşmede tahminleri altüst etmeyi başarıyor. Özellikle attığı tweet’lerle adından çokça bahsettiriyor. Geçtiğimiz günlerde de koronavirüs tedavisi için vücuda dezenfektan enjekte etmeyi önererek bir kez daha tahminlerin dışına taşmayı başaran Trump, bu kez de yapay zeka Margaret’i bozmuş.

Factba.se isimli bir analiz sitesi, ABD Başkanı’nın tweetlerini ve konuşmalarını uzunca bir süreden beri analiz ediyor. 3 yıldan bu yana aktif olan proje’nin yan kuruluşu olan FactSquared ise Washington merkezli bir veri analitiği şirketi ve yapay zeka üzerinde çalışıyor. Elbette şirketin elinde Trump özelinde bu kadar veri olunca, ona özgü bir yapay zeka botu geliştirmekten de geri kalmamış ve ortaya Margaret çıkmış.

FactSquared CEO’su Bill Frischling tarafından transkripsiyon AI robotu olarak hayata geçirilen Margaret, Trump’ı büyük ölçüde analiz edebiliyor. Sesi yazıya dönüştürme sürecini temel alan transkripsiyon, konu Trump olunca ise bir hayli güç. Fakat Margaret bunu büyük ölçüde başarmış durumda.

Frischling’in yaptığı açıklamaya göre Margaret, Trump’ın sözlerini doğru şekilde yazıya dökmekle kalmıyor, aynı zamanda davranlışlarını da gözlemliyor. Öyle ki, davranışlarından, jest ve mimiklerinden durum analizi de yapabilen Margaret, böylece Trump’ın yer yer bir sonraki sözünün ne olabileceğini bile tahmin yürütebiliyor. Ancak konu Trump olunca, hala hata payı var.

Trump’ın geçtiğimiz günlerde Mercan Denizi Muharebesi sene devriyesinde yaptığı konuşmayı da takibe alan Margaret, bazı noktalarda hata yapmış. Margaret’in geliştiricisi Bill Frischling’in Los Angeles Times’a verdiği demeçe göre Margaret, konu Trump olsa bile hala İngilizce’ye sadık. Öyle ki konuşmayı derleyen Margaret, noktalama işaretlerini hala İngilizce’ye göre yapıyor. Fakat Trump’ın sözünü ne zaman keseceği, ne zaman yeni bir cümleye başlayacağı kestirilemediği için, konu yapay zeka bile olsa şimdilik çuvallayabiliyor. Frischling, Margaret’in Trump’ı çözebilmesi için hala önünde yol olduğunu ve çalışmalara devam ettiklerini de röportajda söylemişti.

Related posts

Tesla 5. seviye otonom sürüş teknolojisine geçiyor

Fatih Akgün

Facebook’un Yüz Filtresi Uygulaması MSQRD, Tarihe Karışıyor!

Fatih Akgün

‘Yapay Zekadan’ al haberi

Fatih Akgün

Yorum Yap