Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Hidrojenli Araçların Yakıt Deposu İçin Yeni Bir Malzeme Geliştirildi

ABD’den bilim insanları, hidrojenle çalışan araçların yakıt deposu sistemlerini kökten değiştirecek bir malzeme geliştirdiler. Geliştirilen malzeme yakıt depolarında gaz depolamak için çok daha düşük seviyede basınca ihtiyaç duyulacak.

Araçların, karbon emisyonlarının azaltılması için uzun zamandır elektrikle ve hidrojenle çalışan araçlara yönelim artırılmaya çalışılıyor. Bilim insanları, bu nedenle bu araçların geliştirilmesi üzerine odaklanmaya devam ediyorlar. 2017 yılında ABD’de yapılan bir çalışmada otomobil, kamyon, uçak ve trenlerden yayılan karbondioksit salınımlarının toplamının, enerji santrallerinden daha fazla olduğunu belirlendi.

hidrojenli araç yakıt deposu

Hidrojenle çalışan araçlar, karbon emisyonu olmaması nedeniyle iklim değişikliğine karşı tercih edilecek ilk araçlar arasında yer alıyor.  Hidrojenle çalışan bir aracı 100 km’den daha uzun bir süre hareket ettirecek gazı depolamak için 11.000 litrelik bir yakıt tankına ihtiyaç duyuluyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için gaz, 700 bar civarında yüksek bir basınca yakıt deposunda saklanıyor. Bu şekilde hidrojenle çalışan araçlar, 4-5 kg gaz taşıyabiliyorlar ve bir depo gaz ile 500 km’ye yakın yol katedebiliyorlar.

hidrojenli araç yakıt deposu

ABD’den araştırmacılar, hidrojenli araçların yakıt depolarının yüksek basınç sorununu çözebilecek yeni bir malzeme geliştirdiler. Banyo süngeri ismi ile anılan yeni malzeme, çok daha düşük basınçlarda gaz saklayabilecek depoların üretilmesinde kullanılabilir.

Metal-organik yapı olarak tanımlanan çok sayıda gözeneği bulunan NU-1501 isimli malzeme, çok kristalli ve gözenekli çerçeveler oluşturmak için kendi kendine bir araya gelen organik moleküller ve metal iyonlarından geliştirildi.

Araştırmaya öncülük eden Northwestern Üniversitesi’nden Prof.Dr. Omar Farha, yeni malzemenin bir banyo süngeri gibi çok sayıda boşluğa sahip olduğunu ve boşlukların oldukça düzenli olduğunu açıkladı.

Prof. Dr.Omar Farha, temizlikte kullanılan süngerlerin ıslatıldıktan sonra kullanıldığını, bir defa ıslatıldıktan sonra ise sıkılarak kullanılmaya devam edildiğini söylerken, “Bu malzemede de aynı şeyi yapıyoruz: Gaz moleküllerini depolamak ve serbest bırakmak için basınç kullanıyoruz” dedi.

 

Related posts

Yerli otomobil siparişi 120 bini geçti!

admin

Yeni Jeep Wrangler Rubicon Türkiye’de!

Fatih Akgün

İşte yeni Opel Corsa

Fatih Akgün

Yorum Yap