Teknolojix Haber
BİLİM

Himalayalar’daki eriyen kar kapaklarının korkutan senaryosu!

Yeni bir çalışmada, Himalayalar’daki eriyen kar kapakları, uzaydan görülebilecek kadar büyük toksik yeşil alg çiçeklerinin yayılmasına neden oluyor.

NASA görüntülerine dayanan ABD araştırması , ‘deniz ışıltısı’ olarak bilinen deniz türlerinin Noctiluca scintillans’ın çiçeklerini, Arap Denizi’nin kıyılarını kapladı.

Kıyı sularında gelişebilen milimetre büyüklüğünde planktonik bir organizma olan Noctiluca scintillans, kalın yeşil girdaplar ve filamanlar oluşturur.

20 yıl önce hiç duyulmamış olan dirençli organizma Hindistan , Pakistan ve diğer ulusların etrafında ‘endişe verici bir hızla‘ çoğalıyor .

Ancak yıllık olarak ve aylarca süren parlayan Noctiluca çiçekleri, Arap Denizi’nin besin zincirinde hayati bir rol oynayan plankton yaşamını tehtit eder.

Bu, sulardaki balık bolluğunu ve 150 milyon insanın geçimini sürdüren balıkçılığın devam eden işlevini tehdit ediyor.

Columbia Üniversitesi’nin Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi’nden Joaquim Goes, “Bu muhtemelen iklim değişikliğiyle ilgili gördüğümüz en dramatik değişikliklerden biri” dedi.

‘Güneydoğu Asya’da, Tayland ve Vietnam kıyılarında ve Seyşeller’e kadar güneyde Noctiluca’yı görüyoruz ve çiçek açtığı her yerde bir sorun haline geliyor.’

Hem fotosentez yapabilen hem de yiyecek için diğer organizmaları avlayabilen milimetre büyüklüğünde bir organizma olan Noctiluca scintillans, ilk olarak 1990’ların sonlarında ortaya çıkan Noctiluca çiçeklerinin büyüklüğü, Arap Denizi’nin zaten savunmasız olan gıda zincirini tehdit ediyor.

Goes, “Ayrıca su kalitesine de zarar veriyor ve çok sayıda balık ölümüne neden oluyor” dedi.

Araştırma detaylarını  için Bilimsel Raporlarda inceleyebilirsiniz . 

Related posts

İskoç bilim insanları depremi önceden bildirebilecekler

Fatih Akgün

Araştırma: Samanyolu Galaksisi’nde Dünya Benzeri Aktif Uygarlık Olabilir

Fatih Akgün

NASA astronotunu arıyor! İşte Ay’a ve Mars’a gitmek için aranan kriterler

Fatih Akgün

Yorum Yap