Teknolojix Haber
BİLİM YAŞAM

Hindistan hükümeti, inek dışkısı, idrarı ve sütü üzerine araştırmaları fonlamaya karar verdi.

Hindistan hükümeti, inek dışkısı, idrarı ve sütü üzerine araştırmaları fonlamaya karar verdi. Ülkedeki bilim adamları ise uygulamaya tepki göstererek Bakanlığa mektup yazdı. Mektupta, yapılacak çalışmaların bilim dışı olduğu anlatılıyor.

hindistan ve inek ile ilgili görsel sonucu

Hindistan’da 500’ün üzerinde bilim insanı şifalı olduğu iddia edilen inek dışkısı, idrarı ve sütü üzerine hükümetin fonlamayı planladığı araştırma önerisine tepki gösterdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bilim insanlarınca gönderilen mektupta öneri, “bilim dışı ve ineğin özel statüsünü kuvvetlendirme girişimi” olarak nitelendirildi.

Mektupta, “Hindistan bilimsel kuruluşunun güvenilirliğine ciddi şekilde zarar verecek böyle hasarlı bir belgenin Hindistan hükümetinin Bilim ve Teknoloji Departmanı (DST) ile birlikte birkaç farklı organı tarafından yayınlanmasına üzüldük.” ifadesine yer verildi.

Konuya tepki gösteren bilim insanlarından Aniket Sule, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mali destek eksikliğinin ülkedeki önemli araştırma projelerini sona erdirdiğini ifade ederek hükümetin inekten şifaya ilişkin projenin devam etmesi konusunda ısrarcı olmaması gerektiğini dile getirdi.

Çok sayıda bilimsel enstitü için mevcut yılın son derece zor geçtiğini hatırlatan Sule, genç araştırmacıların burs ödemelerinin sık şekilde ertelendiği bilgisini paylaştı.

Bakanlığa gönderilen mektupta bilim insanları, şifalı olduğu iddia edilen inek dışkısı, idrarı ve sütü üzerine hükümetin fonlamayı planladığı araştırma önerisine tepki gösterdi.

Bazı bilim insanları ve yorumcular, bu öneriyi, iktidardaki Hindistan Halk Partisinin (BJP) ineklere özel statü verme girişimi olarak değerlendiriyor.

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sözcüsü K. G. Şarma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mektubu aldıklarını ve incelediklerini, konu ile ilgili herhangi bir yorumda bulunamayacağını ifade etti.

  • Hindistan’da yaklaşık 900 milyon inananı bulunan Hinduizm’de inek kutsal kabul ediliyor. Geçtiğimiz günlerde de koronavirüs salgınından korunmak için birçok Hindu inek dışkısıyla banyo yapmıştı.

Related posts

Pencere açıkken bile gürültüyü engelleyebiliyor!

Büşra Seyhan

Paint’ten doğan sanat eserlerinin sahibi: Concha Garcia Zaera

Fatih Akgün

TÜRK BİLİM KADINLARINDAN MİLYON DOLARLIK KRİTİK TEKNOLOJİLERE İMZA ATACAK

Fatih Akgün

Yorum Yap