Teknolojix Haber
YAŞAM

Hindistan’da Çinli Ürün ve Uygulamalara Karşı Büyük Bir Boykot Başladı!

Hindistan hükümeti, ülke genelindeki Çin malları ve Çin menşeili uygulamalar için bir boykot başlattı. Ülke geneline yayılan boykot, temelinde yerli malların kullanılmasını yaygınlaştırmaya çalışıyor olsa da koronavirüs salgınıyla birleşen olaylar bir ‘Çin boykotu’ haline geldi.

2019 yılının son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını, dünya geneline yayılarak pandemi haline geldi. Tüm dünyanın düzenini bir anda değiştiren salgın, bir yandan tıbbi diğer yandan da politik tartışmaları beraberinde getirdi. Özellikle bazı kesimler, koronavirüs salgınının Çin’de daha önceden bilindiğini ancak hükümetin bu durumu bilerek gizlediğini ileri sürdüler.

Koronavirüsle ilgili konuşulması gereken çok fazla şeyin olduğu aşikar. Neticede Çin hükümeti, belki de en başında harekete geçseydi olay bu noktaya ulaşmayacaktı. Şu an için bunları konuşmaktan ziyade salgının bir an önce kontrol altına alınması gerekiyor. Ancak Hindistan, yaşanan bu olayları kolay kolay unutmayıp, konuyla ilgili Çin’e iyi bir ders vermeye çalışacak gibi görünüyor.

Hindistan’dan Çin’e rest! Gir, tıkla, sil!

Bu olayların ardından bugün One Touch App Labs isimli Hint şirketinin yayınladığı Remove China Apps adlı uygulama, cihazlardaki Çin menşeili uygulamaları kaldırarak Çin’e boykot uyguluyor.u ilginç gelişme neticesinde cihazlarındaki Çin menşeili uygulamaları tek tıkla silen Hindistanlılar, Sonam Wangchuk‘un (Hintli mühendis) Twitter paylaşımını da referans alarak Çin’e boykot uyguluyor. “Çin’e cevabı mermileri ile askerler, cüzdanlarıyla vatandaşlar verecek!” ifadeleriyle Hindistanlı vatandaşları kenetleyen Wangchuk’un yanı sıra, 17 Mayıs‘da yayınlanan Remove China Apps Hindistan gibi büyük bir pazarda kan kaybı yaşamaya başlayan Çin, henüz sessizliğini bozmadı.

Yaşanan bu gelişmeler artarak devam ediyor ve bu duruma Hintli ünlü kişilerde dahil olmaya başladılar. Öyle ki Hindistan’ın ünlü aktörlerinden Milam Soman, bundan sonra Çin menşeili Tiktok‘da yer almayacağını açıkladı. Bu açıklama sonrası Hindistan’da 120 milyon kullanıcıya sahip olan TikTok’un bir bir akıllı telefonlardan silinmesi bekleniyor. Bu da Çin’in güçlü sosyal medya uygulamasının ciddi bir kayba uğrayacağını gösteriyor.

 

Related posts

Corona Virüsü Can Almaya Devam Ediyor

Fatih Akgün

Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı, Koronavirüsü Durdurabilecek 77 Kimyasal Buldu

Fatih Akgün

KORKULAN OLDU! Corona Virüsü Türkiye’de.

Fatih Akgün

Yorum Yap