Teknolojix Haber
YAŞAM

Hindistan’dan korna sesini azaltacak güzel fikir

Hindistan, sürücülerin sürekli olarak bastıkları kornalar nedeniyle oluşan gürültü kirliliğini engellemek için, kornaya basıldığında kırmızı ışığın yanma süresini uzatan yeni bir sistemi test ediyor.

Dünyanın Çin’den sonra en kalabalık ülkesi olan Hindistan , uzun yıllardır trafik sorunlarıyla boğuşuyor. Üstelik burada yaşayan sürücülerin korna alışkanlıkları diğer ülkelere göre oldukça abartılı.

Hintli sürücüler, trafik problemleriyle boğuşurken sık sık korna çalıyorlar, bu da hem trafikte stresin artmasına hem de gürültü kirliliğine neden oluyor. Ancak Hindistan polisinin abartılı korna sesleri için geliştirdiği bir çözümü var.

KORNA SESLERİNİ ALGILAYIP KIRMIZI IŞIĞIN SÜRESİNİ UZATAN TRAFİK IŞIKLARI

Hindistan’ın Mumbai kentindeki polisler, trafikteki gürültü kirliliği ile başa çıkabilmek için akıllıca bir fikir ortaya attı. Polisler, bazı trafik ışıklarına sesin şiddetini ölçen aletler taktı ve bu aletleri trafik ışıklarına senkronize etti.

Söz konusu cihazlar, 85 desibelden daha fazla bir ses algıladığında  kırmızı ışığın süresini uzatıyor. Bu da sürücülerin daha az kornaya basmalarını sağlıyor.

Geçtiğimiz kasım ve aralık aylarında, şehirdeki bazı önemli kavşaklarda test edilen bu sistem, önümüzdeki aylarda da 10 farklı noktada kullanılacak.

Related posts

Apple çalışana rüşvet suçlamasıyla dava açıldı

Vildan Çelik

Koronavirüs: Cep telefonları üzerinden takip salgınla mücadelede başarılı bir yöntem mi?

Fatih Akgün

Akciğer Röntgeni ile Virüs Tespiti Yapabilen Yapay Zeka Geliştirildi

Fatih Akgün

Yorum Yap