Teknolojix Haber
İNTERNET

Hit Botlarının En Zararlı Özellikleri

Trafik-Hit

Web sitenize trafik çekmek için birden fazla yol var , ancak siz illegal trafik botları kullanırsanız elbbette bu sitenizin seo açısından inanılmaz kötü durumlara sokacaktır. Bu yüzden şimdiden uyarayım böyle bir niyetiniz varsa. Çünkü Google gibi arama motorları bu işin sonunda bu programları fark edebiliyor. Fark ettiklerinde de bu uygulamaları kullanan sitelere ceza yağdırıyor.

Traffic Hit Bot’u Nedir ? 

Sitelerin sayfa görüntülenme sayılıandan tutun site içerisindeki gezinme sürelerini dahi manipule ederek arttırmaya çalışan programlarıdr. Eskiden Trafik Botlarının neredeyse tamamı bu sistem üzerine kuruluydu ve siteye giren kişiler gerçek kişiler değil önceden programlanmış Bot’lardı. Şimdi ise durum çok daha gelişmiş daha doğrusu kısmen organikleşmiş durumda. Sistem şöyle işliyor, Organik hit satan site kendi sitesine kayıt olan kullanıcılar arasında bir ağ geçidi oluşturuyor. Ardından bu ağ içindekiler program içerisinde kendilerine gelen görevleri tamamlayıp ( Siteleri gezme, Sitelerde belli bir vakit geçirme, Siteye Üye Olma v.b. ) kredi topluyorlar. Ardından bu kredileri sistemlerinden para ya çevirip çekim yapabiliyor. Böylelikle karşılıklı bir hit trafiği ortaya çıkıyor.

Ziyaretçi Sayısının ve Web Sitesi Trafiğinin SEO’daki Yeri 

Bunu da şu şekilde anlatabilirim, sitenize düzenli ve seodaki kurallara uyarak içerik paylaşımı yapıyorsanız bu demektir ki Google’a indeklenmesini sağlıyorsunuzdur. Tam da bu noktadan sonra Google web sitenizdeki linklerinizi belirli sıralara yerleştiriyor. İnternet kullanıcıları paylaşığınız içeriklerden ne kadar faydalanır, ne kadar sitenizde aktif olarak katılır ( Yorum atar, paylaşım butonlarını kullanır, üye olur v.b.) ise Google sitenizi sıralamdaki artış ile ödüllendiriyor. Ziyaretçi sayısı düşük olan sitelerse sırama konusunda biraz daha ağır hareket etmekle eüer Google Web sitesi trafik botları kullanarak manuple etmeye kalkarsanız kendinizi Google çöplüğü olan 7. veya 8. sayfalarda dahi bulamayabilirsiniz. Benden söylemesi.

Google, Hit programlarını nasıl fark ediyor?

Aslında Google’ı doğru bir şekilde anlayıp, bazı Google Analytics terimleri bilirseniz sizde bunu çok kolay anlayabilirsiniz. Şimdi öncelikle bu terimleri yakından tanıyalım.

Hemen Çıkma Oranı 

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızı açılış sayfası dışında sitenizde başka sayfaları ziyaret etmeden sitenizden ayrılmasıdır. Yani sitenizin ziyaretçi davranışına ilişkin verileri verir. Bu oran ne kadar yüksekse o kadar kötdür. Örneğin %90 Hemen Çıkma Oranı sitenize gelen tekil kullanıcıların %90 ının sitenize geldikten hemen sonra başka sayfayı ziyaret etmeden hemen kaçıp gittikleri orandır. Bunun çözüm yolları için farklı bir yazı paylaşacağım sizlerle.

Gösterim Sayısı 

Bu Google metriği özellik hem SEO hem SEM için inanılmaz önemlidir. Web analizi için özelli seo tarafında kullanılan bu metrik sitenizin url sinin kaç kere gösterildiğidir. Yani sitenize 1 aylık bir süre zarfı seçtiyseniz ve sitenize giren tekil kullanıcı sayısı örneğin 25.000 ise gösterim sayınız 250.000 ise bu her ziyaretçinizin ortalama 1 ayda 10 sayfayı ziyaret ettiği anlamına gelir. Sitenize reklam verecek şirket sizlerden bu verileri ister. Bizim illegal botlarımızda burada devreye giriyor.

Google, bu gibi illegal trafikler ile mücadele etmek için yıllardır. çalışıyor ve inanın siteleri her gün onlarca farklı algoritmalar ile gözden geçiriyor. Zaman zaman arama motorlarındaki dalgalanmalara şahit olmuşsunuzdur. Yani arama motoruna bugün girdiğiniz bir anahtar kelimeyi ertesi gün girdiğinizde farklı sitelerin ilk sayfada olduklarını görmüşsünüzdür. Nedeni Google’ın siteye yapılan ziyaretlerin gerçek kişiler tarafından yapılıp test etmesidir. Eğer siteniz birinci sayfada günlük ortalama 45 hit alıyorsa dalgalanma sonrasında ikinci sayfada 45 hitten daha az alması gerekir. Eğer böyle bir durumda 2. sıradayken 1. sıradaki olduğunuzdan daha fazla hit alıyorsanız Google ziyaretçilerinizin gerçek olmadığını anlar ve siteye cezayı keser. Sadece bununla da kalmıyor üstelik Google kullanıcılarının fare hareketler, hangi sayfada ne tepki verdiklerine kadar bir çok detayı bizden daha iyi biliyor. Trafik botları site içinde gezinme işini rastgele yaptığı için direk kendini ele veriyor.

Sonuç

Söz konusu SEO çalışması olduğunda kesinlikle bu gibi yanlış yöntemlere başvurmamanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde onca emek verdiğiniz siteniz kısa vadede sonuçlar alacak olsanız dahi uzun vadede sitenizi bir daha arama motorunda görüntüleyemeyebilirsiniz. Hatta bu ceza yüzünden sitelerini kapatıp farklı bir hosting ve domaine taşıyıp her şeye Sıfır’dan başlayanlar bile var.

Related posts

 Türk Telekom Eve Kapanan Türkiye’de İnternet Trafiğinin Yüzde 30 Arttığını Söyledi…

Meryem ACAR

YouTuber Enes Batur, 4 Saniyelik Bir Görüntü Yüzünden Hapis Cezası Alabilir

Fatih Akgün

Ofis Ortamına hasret kalanlar için Web Sitesi çıktı!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım