Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) TeknolojiXHaber ÜRÜN İNCELEME YAPAY ZEKA

Honeywell, bugüne dek üretilen en hızlı kuantum bilgisayar modelini Piyasaya Çıkarıyor.

Siber endüstri şirketi Honeywell, dünyada üretilen en hızlı kuantum bilgisayar olacak olan modeli için son aşamada olduğunu duyurdu.

kuantum bilgisayar ile ilgili görsel sonucu

Son zamanlarda birçok teknoloji şirketinin hedefinde olan kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar üretme yarışı yeniden hız kazandı.

IBM, Google, Microsoft, Intel ve Amazon gibi sektörün önde gelen şirketlerinin yer aldığı yarışta Siber endüstri şirketi Honeywell bir adım öne geçmiş gibi görünüyor.

Honeywell bugüne kadarki en hızlı kuantum bilgisayarı piyasaya sunmak için neredeyse yolun sonuna geldiği bilgisini paylaştı.

ABD basınına açıklamalarda bulunan Honeywell’in Başkanı Tony Uttley, söz konusu modelin rakip şirket IBM’in ürettiği IBM’s 53-qubit kuantum bilgisayardan iki kat daha hızlı olacağı iddiasında.

kuantum bilgisayar ile ilgili görsel sonucu

Geçen yıl Google, kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar üretmeyi başardıklarını duyurmuş, ayrıca modelin mevcut en hızlı süper bilgisayarların 10 bin yılda yapacağı işlemleri 200 saniyede yapacak kapasiteye sahip olduğunu da öne sürmüştü.
kuantum bilgisayar ile ilgili görsel sonucu
Google ile bu alanda kıyasıya bir rekabet içinde olan IBM ise, Google’ın hesaplamasında bir hata bulunduğunu öne sürmüştü.

IBM’den yapılan açıklamada ilgili işlemlerin yeterli yükleme kapasitesi bulunan normal bilgisayarlarla 2,5 günde çözülebileceğinin altı çizilmişti.

Related posts

10 Mart! PowerUp,İçin Başvuru Süreci Uzatıldı…

Meryem ACAR

Sesli Makale Dönemi Başladı! Gazete ve Dergileri Yapay Zeka Okuyacak! 

Yağmur Kübra Yazıcı

Corona Virüsünün Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı.

Fatih Akgün

Yorum Yap