Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ OYUN TEKNOLOJİ (Genel)

HTC VİVE COSMOS

Sanal gerçeklik;

Geçmişte, filmlere konu olmuş bir çok hayal ürünü teknoloji, bilim adamlarının emekleri sayesinde gerçek hayatta ulaşabilir oldu. Sanal gerçeklik gözlükleri, VR sistemler de bu duruma bir örnek.

Çok uzun olmayan, çokta kısa olmayan bir zaman aralığında keşfedilmiş olan bu yeni kıtada, bir çok firma yer kapma yarışında, bu yarış her ürün için geçerli olduğu gibi VR sistemlerinde hızlı bir şekilde gelişmesine neden oluyor.

VR sistemler arasında en göze çarpan markaların HTC Vive ve Oculus Rift olduğunu kanaatindeyim.

 

HTC VİVE COSMOS

Vive cosmos HTC’nin en yeni ürünü, başlığın üzerinde bulunan altı adet kamera sayesinde ek bir araca ihtiyaç duymadan kontrolör hareketlerini algılayabiliyor. Görüntü veren ön panel basitçe yukarıya kaldırılarak kolayca sanal dünyadan gerçek dünyaya geçiş sağlanıyor. Yenilikçi kontrolörlerden vaz geçip oyuncuların alışık olduğu tasarımı kullandığı bu sistemde, kontrolörler ışık yaymakta, tasarıma katılan bu güzellik sayesinde başlıkta bulunan kamera ve sensörler, yapılan hareketleri daha doğru ve hızlı algılaması sağlanmış.

Bu sistemlerin fiyatları yüksek olsa da, bilgisayar ve cep telefonlarında olduğu gibi rekabet ve teknolojik gelişmeler sonucu kolayca üretilir hale gelecek ve zamanla her eve gireceğini düşünüyorum.

İnternet Kafelerden Playstation Kafelere ilerleyen süreç VR Kafelere geçti bile , tabi ki yaygınlaşmasına daha vakit var.

Teknolojideki bu hızlı ilerleyişi heyecanla takip ediyor yeni gelişmeleri dört gözle bekliyoruz.

Kolay gelsin.

 

 

Related posts

Steam’den “Sonrakini Oyna” İşlevi ile Tanışın!

Caterpillar Sağlam ve Dayanıklı Telefonu S52’yi Duyurdu: İşte Fiyatı ve Özellikleri

admin

Milli Savunma Sanayisindeki Drone Savar 3 Kilometreden Drone Uçurmayacak…

Meryem ACAR

Yorum Yap