Teknolojix Haber
İNTERNET

HTML5’den Microsoft Edge’ye Tam Puan!

Microsoft’un yeni internet tarayıcısı olan Edge, HTML5 Erişilebilirlik Testi’nde yüzde 100 uyumla büyük bir başarı kazandı. Edge’in geliştirici ekibinin yaptığı açıklamada erişilebilirlik uygulamalarının iyileştirilmeye devam ettiği açıklandı. 

HTML5 Erişilebilirlik testinde engelli kişilerin tarayıcı kullanabilmeleri için tarayıcının erişilebilirlik teknolojilerini ne kadar kullanıp kullanmadığı kontrol ediliyor. Erişilebilir bir özellik, geliştiricinin ARIA veya geçici başka çözümlerle takviye etmek zorunda kalmadığı, yardımcı teknolojiye güvenen kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilmesi anlamına geliyor.

Arayüz Otomasyonu ve daha erişilebilir kontroller üzerinde çalışan Edge geliştiricileri, Edge’in erişilebilirlik desteğini iyileştirmeye çalıştıklarını açıkladılar.

Twitter’de Edge’in geliştirici ekibi tarafından paylaşılan HTML5 Erişilebilirlik Testi’nin sonuçlarının olduğu görsele bakıldığında bir detay dikkat çekecektir. Testte, Edge’in 80 nolu sürümü kullanılırken Chrome, Firefox ve Safari’nin eski sürümleri kullanılmış.

Microsoft’tan bu konuda yapılan açıklamada, tarayıcıları güncellemekten HTML5 Accessibility ekibinin sorumlu olduğu, kendilerinin amaçlarının rakiplerinin karşısındaki durumlarını göstermek değil, Chromium’a geçtikten sonraki erişilebilirlik konusunda Edge’deki iyileştirmeleri göstermek olduğu söylendi.

Related posts

Google sayesinde 22 yıl önce kaybolan adam bakın nasıl bulundu

Fatih Akgün

SaveDotOrg Kampanyası Kazandı, .ORG Satışı Geri Çevrildi.

Fatih Akgün

21 Aralık Jüpiter, Satürn buluşması Google2020 Kışı doodle’ı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap