Teknolojix Haber
DONANIM

Huawei’den Rakiplerini Şaşırtan Hamle

Huawei’den Rakiplerini Şaşırtan Hamle

Huawei‘den rakiplerini şaşırtan hamle. Çin menşeli ve çok uluslu bir şirket olan Huawei piyasada kararlı adımlar atıyor. Firmaya ait telefon işlemcileri kendisinden söz ettirmeye devam ediyor. Rakipleri ile kıyasıya bir mücadelede olan firma işlemci alanında birinci sıraya yükselerek beklenmedik bir başarı elde etti. Geçen yıldan beri Qualcomm ile zorlu bir rekabet içinde olan Çinli firma, ABD merkezli ekibin tahtını elinden almayı başardı.

Huawei Telefon İşlemcileri Pazarı Alanında Bir Numara Oldu

Son zamanlarda yaşanan koronavirüs pandemisi sebebi ile akıllı telefon satışlarında küresel bir düşüş gözlemleniyor. Bu düşüş, işlemci üretimini ve işlemci kullanımını da olumsuz etkiliyor. Çin’in telefon işlemcileri pazarı için yapılan bir araştırmanın sonucu herkesi şaşırttı. Yapılan araştırmaya göre Huawei rakiplerini geçerek telefon işlemcileri pazarı alanında birinci sıraya yerleşti.hisilicon

Huawei ve Honor için çalışan HiSilicon, güçlü rakibi Qualcomm karşısında ilk kez başarı kazanarak öne geçti. Üreticilerin Qualcomm yerine HiSilicon’u seçmesi ve Huawei’nin reklam stratejisi, Çin’in en büyük işlemci tedarikçisinin değişmesini sağladı.

Bu başarı ile Doğu Asya ülkesinin en büyük işlemci tedarikçisi HiSilicon oldu. Başarılı ekip, Çin’in işlemci pazarında yüzde 43.9’luk bir pazar payı ile lider konumda. 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 24.3’lük bir dilime sahip olan HiSilicon, aynı yılın son çeyreğinde yüzde 36.5’lik bir pazar payını elde ederek başarısını kanıtladı.huawei

Yüzde 7.4’lük bir sıçrama gösteren HiSilicon, bu dönem içinde bu alanda büyüme gösteren tek marka olarak listeye adını yazdırdı. Qualcomm cephesine baktığımızda kendisinin yıl içindeki payı yüzde 48.1’den yüzde 32.8’e geriledi.

Kısa bir sürede yüzde 15.3’lük bir düşüşe şahit olan Qualcomm, geçen yılın ilk çeyreğinde HiSilicon’un yerinde bulunuyordu. 2019’un son çeyreğinde yüzde 37.8’lik bir pazar payını elinde bulunduran Qualcomm için işler şimdilik iyiye gitmiyor.

Apple’a baktığımızda kendisinin 1 yıl içerisinde sadece yüzde 1’lik bir artış gösterdiğini ancak geçen yılın son dönemine göre de yüzde 2.6’lık bir düşüş yaşadığını görüyoruz. Adı verilmeyen diğer işlemcilerin pazar payı ise yüzde 0.2’den yüzde 1.7’ye yükseldi.

Ayrıca Elon Musk’dan 14 milyar Dolara Sebep Olan Tweet adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Alexa, Google Home ve Siri Akıllı Hoparlörlere Lazerle Komut Gönderilebiliyor…

Meryem ACAR

Office 365 Yerini Microsoft 365’e Bırakıyor…

Meryem ACAR

5G’li iPhone için Qualcomm açıklama yaptı

Fatih Akgün

Yorum Yap