Teknolojix Haber
YAŞAM

İçişleri Bakanlığı Yeni Genelge Yayınladı!

İçişleri Bakanlığı “Koronavirüs Tedbirleri” kapsamına 81 İl Valiliğine ek bir genelge daha gönderdi. Valiliklere gönderilen genelge ile il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazar yerleri için yeni genelge yayınlandı.

Buna Göre Yeni Genelgeyle;

  • Genelgeye göre; vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak, vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına izin verilmeyecek.
  • Kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27.03.2020 tarihinde saat 17;00 itibariyle geçici bir süreliğine durdurulacak.
  • Temel gıda/temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda, Valilik ve Kaymakamlıklarca belediyeler ile işbirliği içinde, yoğunluktan dolayı virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak alternatifler üretilerek tedbirler planlanacak.
  •  Pazarlara ilişkin alınacak tedbirler kapsamında vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişiminde belediyeler tarafından doğrudan hizmetin sunumu başta olmak üzere tedbirler alınabilecek.

  • Mevcut Pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar/satış yerlerinde her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecek.
  • Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satışının yapılması sağlanacak
  • Pazar/satış yerleri en geç saat 19:00′a kadar faaliyet yürütebilecek; buna yönelik tebligatlar pazar esnafına yapılacak
  • İçişleri Bakanlığı “Koronavirüs Tedbirleri” kapsamına söz konusu kuralları içeren genelgeyi valiliklere gönderildi.

 

Related posts

Prens Charles Koronavirüse Yakalandı

Yasemin ACAR

Türkiye’de vaka sayısı 100 bini geçti

Fatih Akgün

e-Nabız’dan Kovid-19 test sonuçlarına Ulaşılabilecek

Fatih Akgün

Yorum Yap