Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA UYGULAMA

İddiaların Odağındaki Facebook, Algoritmalarını Savunuyor

Algoritmalarının nefret söylemi içeren az sayıda gönderiyi kaldırdığı iddia edilen  Facebook, bu iddialarını reddetti.

 

Facebook nefret söylemi içeren gönderileri belirlemek ve kaldırmak için manuel yöntemlerin yanı sıra otomatik sistemler kullanıyor. Wall Street Journal (WSJ),  rahatsız edici içeriklerin yalnızca küçük bir yüzdesinin bu teknolojiler tarafından kaldırıldığını gösterdiğini bildirdi. Ancak Facebook, bu iddiayı kabul etmeyerek platformunda nefret söylemini azaltmada başarılı olduğunu bildirdi.

 

 

WSJ’nin gördüğü sızdırılmış dahili Facebook belgeleri, teknolojinin sosyal medya şirketinin kendi kurallarını ihlal eden gönderilerin yalnızca %1’ini kaldırmada başarılı olduğu iddia edilen bir çalışan ekibi hakkında bilgiler içeriyor. Hikayeler  eski Facebook çalışanı Frances Haugen tarafından gazeteye sızdırılmış şirket içi belgelere dayanıyor. 

 

Pazartesi günü, Facebook’un küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı, eski İngiltere başbakan yardımcısı Nick Clegg, bir blogda, “bu hikayelerin yapmaya çalıştığımız şeyin kasıtlı olarak yanlış karakterizasyonlarını içerdiğini ve Facebook’un liderliğine ve çalışanlarına son derece yanlış güdüler verdiğini” savundu.

 

Bir WSJ sözcüsü ise BBC’ye “Facebook’un savunmalarının hiçbiri, raporlarımızda bulunan tek bir olgusal hatadan bahsetmedi. Agresif bir şekilde döndürmeye çalışmak yerine, şirket sorunları doğrudan ele almalı ve yanlış beyan ettiğimizi iddia ettikleri raporlarımızı temel aldığımız tüm dahili araştırmaları kamuya açıklamalıdır.” dedi.

Related posts

Su uyur telefon uyumaz !

Fatih Akgün

WhatsApp’ta Yeni Sağlık Programı

Yelda Erdoğan

Facebook’tan Çok konuşulacak Yeni Özellik: Gruplara Ücretli Aylık Abonelik Sistemi Geliyor

Aleyna Uzun

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım