Teknolojix Haber
MOBİL

İki milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısı mahrum kalacak!

Dünyanın dört bir yanındaki iki milyar cep telefonu sahibi, cihazları çok eski olduğu için Google ve Apple’ın coronavirus kişi izleme uygulamasını kullanamayacak.

 

  • Yeni uygulama, kullanıcının iletişim kurduğu telefonları izlemek için Bluetooth’u kullanır .
  • İnsanlar COVID-19 olan birisine maruz kaldıklarında uyarılırlar. 
  • Ancak yoksullar ve yaşlılar da dahil olmak üzere eski telefonların kullanıcıları bu özellikten yararlanamayabilir.
  • Beş yaşın üzerindeki telefonlarda uygulamayı çalıştırmak için gerekli Bluetooth çipleri yok.

Dünya genelinde iki milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısı, şu anda Apple ve Google tarafından geliştirilen coronavirus kişi izleme uygulamasını kullanamayacak.

Halen aktif kullanımda olan yüz milyonlarca eski akıllı telefon, yeni uygulamayı çalıştırmak için önümüzdeki ay piyasaya sürülecek yazılım ve Bluetooth’a sahip değil.  

Uygulama, akıllı telefon sahiplerini, kendilerinden izole olmalarını tavsiye ederek, virüs bulaşmış biriyle temasa geçtikleri konusunda uyaracaktır. 

Bu veriler daha sonra hastalığın yayılmasını durdurmak için küresel olarak hükümetlere ve halk sağlığı otoritelerine bilgi-veri sağlayacaktır.  

Bir cep telefonunun Bluetooth sinyalleri, kullanıcısının yakın temasta bulunduğu diğer tüm telefonları izlemek için kullanılır ve insanlar Covid-19’lu birisine maruz kaldıklarında uyarılırlar.

‘Dezavantajlı bir gruptaysanız ve eski bir cihazınız veya özellikli bir telefonunuz varsa, bu uygulamanın potansiyel olarak sunabileceği avantajları kaçırırsınız.’Kaçıracak iki milyar aktif akıllı telefonun, muhtemelen COVID-19’a karşı en savunmasız olanlar arasında olan daha fakir ve yaşlı insanları da içermesi muhtemeldir. 

Uygulamayı kullanan bir kişi daha sonra COVID-19 için pozitif test yaparsa, hareketlerini genel bir veritabanına yükleyebilir.Diğer kullanıcılar daha sonra potansiyel olarak virüsün bir taşıyıcısına maruz kalıp kalmadığını görmek için kendi günlüklerini başkalarına karşı anonim olarak kontrol edebilirler. 

Bir eşleşme varsa, kişi ne zaman ve nerede maruz kalabileceğini belirten bir mesaj alacak ve bunun yanında sadece semptomları izleyip izlemeyecekleri, test veya kendi karantinaya almaları konusunda rehberlik edecektir.   

Ancak Counterpoint Research’e göre, bugün küresel olarak aktif kullanımda dörtte bir akıllı telefonun işlemine başlayan çipler yokken, toplamda 1,5 milyar kişi Android veya iOS kullanmayan telefonlara sahip.    

Related posts

Uygun fiyatlı AirPods Pro geliyor!

Fatih Akgün

Yeni Bir Liste Huawei EMUI 10 Beta İçin Yayımlandı…

Meryem ACAR

Akıllı telefon Honor X10 Max ve X10 Pro Geliyor!

Fatih Akgün

Yorum Yap