Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

ikinci AKINCI Taaruz İnsansız Hava Aracı

ikinci AKINCI Taaruz İnsansız Hava Aracı

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, ikinci AKINCI Taaruz İnsansız Hava Aracı (TİHA’nın) görselini Twitter hesabından paylaştı.

Türkiye savunma sanayinde yerli üretimin payı her geçen gün daha da artıyor. Yerli bir firma olan  Baykar Savunma firmasının  mühendisleri tarafından üretilen ikinci AKINCI Taaruz İnsansız Hava Aracı prototipi ilk uçuşunu yakın zamanda gerçekleştirecek. Firma tarafından yapılan projede üretim süreci devam ediyor. Akıncı TİHA sistem doğrulama test aşamalarından hepsini başarı ile geçmişti.

Baykar Savunma firmasının Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Akıncı TİHA’nın ikinci prototipine ait görsellerini kendi sosyal medya hesabı tweeter üzerinden yayınladı. Bayraktar paylaşımında, “Kardeşi geldi… Ama sosyal mesafeyi ihmal etmiyoruz” yazarak ikinci prototipin tamamlandığını duyurdu. Hanfarda belli bir mesafeyi koruyarak iki kardeş prototipi yan yana yerleştirdiler.

Bunun üzerine  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de kendi sosyal medya hesabından yorum yaparak  çalışmalarından dolayı Baykar Savunma’yı tebrik etti.

Demir mesajında ,”Jandarma Genel Komutanlığı’na 3 adet Bayraktar TB2 teslimatı gerçekleştirdik. Böylece envantere giren İHA/SİHA sayısı 107 ‘ye ulaştı. Milli Teknoloji Hamlesi ile çıktığı yolda ülkemizin her kritik döneminde gönülden işe koyulan Baykar Savunma’yı tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

2019 yılının sonlarında birinci prototip uçuşunu gerçekleştirmişti. Gökyüzü ile buluştuğunda yaklaşık 66 dakika gökyüzünde kalmıştı. Ve testleri geçmişti.

Kaynak: hürriyet

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

3D yazıcıyla inek hücrelerinden Uzayda biftek üretildi.

Orman yangınlarıyla mücadelede yerli helikopterimizde görev alacak

Fatih Akgün

Ay kızgın bir magma okyanusuna sahipmiş

Fatih Akgün

Yorum Yap