Teknolojix Haber
OTOMOBİL UYGULAMA

İkinci El Araba Fiyatlarının Artmasının Sebebi Ne?

İkinci el araba almak isteyenler karar verme aşamasında almak istediği aracın fiyatının, arabasını satmak isteyenler ise kendi araçlarının muadillerinin fiyatlarının sürekli arttığının farkındalar. Peki ama neden ikinci el otomobil fiyatları bu kadar arttı.

Bu piyasanın bu kadar canlanmasının birden fazla nedeni olsa da en temel sebebi insanların ikinci el arabaya yüksek fiyatlar ödememek için Ötv indirimi bitmeden araba almak istemesi, yıl sonu sıfır otomobil piyasasında yapılan kampanyalar ve ikinci el otomobil piyasasında her zaman var olan risk nedeniyle tüketicilerin sıfır otomobil tercih etmesi ve bu sebeple beklenmeyen talep karşısında arzın eksik kalması. Aslında esas mesele bu. Sıfır otomobil almak isteyen bir kişi yetkili bayiye gidip satın almak için sözleşme yapsa otomobil en erken 2 ay sonra elinde olacak. Üstelik o günkü kur farkı üzerinden bir bedel daha ödemek zorunda. Bu nedenle bayiler fiyat vermekten kaçınıyor. Buna rağmen çoğu zaman gemideki otomobillerin hepsi satılmış oluyor.

Yukarıda yazılanların tamamen dışında Çin’in Wuhan kasabasında ortaya çıkan Corona Virüsü olarak bilinen Covid-19 otomobil piyasasına da damga vurdu. Otomotiv firmaları parça teminatı konusunda sorun yaşıyorlar çünkü bir çok otomotiv firmasının parça temini Çin’de bulunan fabrikalarından sağlanıyor. Parça temin edemeyen firmalar alternatif yollar armaya başladı. Temin edilen parçalardan da fabrika çalışanlarına Corona Virüsü bulaşma ihtimali ortaya çıktı. Nitekim Hyundai’nin Güney Kore’deki fabrikasında Corona Virüsü vakası nedeniyle firma buradaki fabrikasını kapatma kararı aldı. Sonuç olarak ikinci el araç piyasası neden yükseldi dediğinizde karşınıza ilk neden olarak yeterli sayıda sıfır araç üretilememesi geliyor.

İkinci neden olarak ülkemizde ki siyasal ve coğrafi krizlerin döviz kuru üzerindeki etkisini gösterebiliriz. Yukarıda da belirttiğim gibi sıfır bir araba almak isterseniz güncel fiyat alamıyorsunuz. Ön sipariş vererek araba ülkemize geldiğinde geçerli olan kur farkı üzerinden ödeme yapıyorsunuz. Bu da tüketicinin sıfır araba tercih etmemesine neden oluyor. İkinci el araç piyasası bu sebeple de oldukça canlı.

Yine ülkemizde bu piyasadaki araba fiyatlarının artışı için neden olarak gösterilebilecek bir etmen: fırsatçılar. Gerçekten ülkemizde ” al-satçı” olarak bilinen insanlar bu işten para kazanıyorlar. Herhangi bir vergi ödemeden araç alıp satarak piyasada fiyatları arttırıyorlar. Ancak şu sıralar piyasanın yükselmesi ikinci el otomobil satış rakamlarında azalmaya neden oluyor. Araçlar satılamasa da fiyatlar artmaya devam ediyor.

Related posts

Yakıt maliyetini yüzde 80 azaltan teknoloji: Elektrikli araç

Fatih Akgün

Skoda’nın 2019’da En Çok o Modeli Tercih Edildi

Fatih Akgün

JAGUAR LAND ROVER 1100 Kişinin İşine Son Vermeye Çalışıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap