Teknolojix Haber
OTOMOBİL SEKTÖREL

İkinci El Araçlarda En Çok Satan Modeller

2019 yılında ikinci el otomobillerde, Türkiye genelinde en çok satış rakamına ulaşan otomobil marka ve modelleri açıklandı. Liderlik koltuğunda olan ilk beş marka ise Volkswagen, Renault, Audi, SEAT ve Ford gibi otomobil devleri zirvede oldu.

Sıfır otomobil pazarında olduğu kadar ikinci el otomobil pazarında da kurumsallık önemli. Artık yasalarla da korunan tüketici bu alanda kurumsallığa önem vererek de hareket ediyor.

Türkiye’de 20 yıldır ikinci el otomobil pazarında hizmet veren Doğuş otomotiv şirketi DOD, son verileri hakkında bilgi verdi.

28 şehirde 58 farklı noktada ikinci el araç alım satımı yapan DOD, 20 yılın istatistikleri ile çok değerli bir endeksi ortaya çıkardı.

İkinci el otomobillerde en çok hangi donanımlar tercih ediliyor?

DOD’un 20 yıllık verilerine göre, Türkiye genelinde en çok satılan 5 otomobil markası Volkswagen, Renault, Audi, SEAT ve Ford oldu

 

Yine DOD şubelerinde en çok tercih edilen modeller ise Passat, Polo, Jetta, Golf ve Leon olarak sıralanıyor.

İkinci el oto alım satım şirketi DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan, “DOD bugün yaygın yetkili satıcı teşkilatı ile Türkiye’nin en büyük ikinci el araç alım satım markası oldu. İkinci el araç alımında müşteri tarafındaki en büyük beklenti araç hakkında doğru bilgiyi alabiliyor ve satış sonrasında muhatap bulabiliyor olmak. 101 Nokta Kontrolü, DOD Garanti gibi hizmetlerimiz ile müşterilerimize şeffaf ve güvenilir bir hizmet veriyoruz.” dedi.

En çok satan model Passat oldu

DOD, ikinci el araba piyasasındaki 20 yıllık verilerinin üzerini açmaya başladı. Buna göre 1999 yılından bu yana DOD tarafından 237 bin adetlik ikinci el araç satışı gerçekleştirildi.

İkinci el araba piyasasında en çok tercih edilen markalar sıralamasında ilk 5; Volkswagen, Renault, Audi, SEAT ve Ford olurken; en çok satan modeller ise Passat, Polo Jetta, Golf ve Leon şeklinde gerçekleşti.

Alım satımlara bakıldığında 2015 yılından bu yana müşteri talebinin sedan arabalardan hatchback gövdedeki araçlara kaydığı görülüyor.

Yine 2016’dan itibaren manuel şanzımandan otomatik şanzımana doğru bir değişim öne çıkıyor.

Genel toplamda halen sedan ve manuel arabalar en çok el değiştiren araçlar olarak öne çıkıyor. Müşterilerin ağırlıklı motor hacmi tercihleri ise 1.6 ve altı motorlar olurken, dizel yakıtlı araçların alım satımı ağırlıklı yapıldı.

Related posts

AVM’lerin Coronavirüs Kararı! Çalışma Saatlerinde Değişiklik

Fatih Akgün

Peugeot ve Fiat, Birleşeceklerini Açıkladı

admin

Toyota Türkiye, İŞKUR Üzerinden 800 Kişiye İstihdam Sağlayacağını Açıkladı!

Fatih Akgün

Yorum Yap