Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

İlk Koronavirüsü Keşfeden Kadın: June Almeida

Koronavirüsü ilk keşfeden kişi ,okulu 16 yaşında bırakan İskoç bir otobüs şoförün kızı June Almeida’ydı.

First person to see a human coronavirus was from Scotland

İlk buluşundan sonra June Almeida, virüs görüntülemenin öncüsü olmaya devam etti.

Almeida’nın koronavirüs çalışmaları, yeni koronavirüsün ortaya çıkmasıyla beraber araştırmaların da yeniden odak noktası oldu.

Covid-19 yeni bir hastalık, fakat Dr Almeida’nın 1964 yılında Londra’da St Thomas Hastane laboratuvarında saptadığı koronavirüsün yeni bir çeşidi.

Okuldan çok kısıtlı bir eğitimle ayrıldı ancak Glasgow Kraliyet Reviri’nde histopatoloji bölümünde laboratuvar teknisyeni olarak iş buldu.

Daha sonra kariyerini ilerletmek için Londra’ya taşındı ve ressam Enriques Almeida ile evlilik yaptı.

Son dakika: Koronavirüs ilk olarak 1964'te bulunmuş! İşte ...

Soğuk algınlığı araştırması

Çift ve genç kızları Toronto’ya taşındılar ve medikal yazar George Winter’a göre, Dr. Almeida’nın elektron mikroskopuyla muazzam yeteneklerini geliştirdiği yer Ontario Kanser Enstitüsü’ydü.

Virüsleri antikor kullanıp kümeler halinde daha iyi görselleştiren için bir yönteme öncülük etti.

BBC Radyo İskoçya’dan Drivetime’a konuşan George Winter’a göre June Almeida’nın yetenekleri Birleşik Krallık’ta tanınmış ve 1964’te St Thomas Tıp Okulu’nda çalışmaya geri çağrılmıştı. Burası aynı zamanda Başbakan Boris Johnson Covid-19’a yakalanınca tedavi gördüğü yer.

Salisbury’de soğuk algınlığı ünitesinde araştırma yapan Dr. David Tyrrell ile çalışmaya başladı.

Bay Winter, Dr.Tyrrell’in gönüllülerden gelen burun yıkamalarını incelediğini ve ekibinin, soğuk algınlığı ile ilişkili birkaç ortak virüsü çıkarabildiklerini ancak hepsinde olmadığını keşfettiğini söyledi.

June Almeida The woman who discovered the first coronavirus dmp 82 ...

Özellikle B814 olarak bilinen bir örnek, 1960 yılında Surrey’deki bir yatılı okuldaki bir öğrencinin burun yıkamalarından alınmıştı.

Gönüllülere soğuk algınlığı semptomlarını iletebildiklerini ancak rutin hücre kültüründe büyütemediklerini keşfettiler.

Bununla birlikte gönüllü çalışmaları belirtilerin büyümesinin organ kültüründe olduğu gösterdi ve Dr.Tyrrell bunun elektron mikroskopundan görülüp görülemeyeceğini merak etti.

Virüs partiküllerini numune şeklinde alan June Almeida’ya örnek gönderdiler, o da bunları tam aynısı olmamakla birlikte grip virüsü gibi niteledi.

Almeida, ‘ilk insan koronavirüsü’ olarak tanınan virüsü de tespit etmiş oldu.

Winter, Dr. Almeida’nın daha önce fare hepatitlerini ve tavukların bulaşıcı bronşitini incelerken böyle partiküller gördüğünü söylüyor.

Ancak Winter, Almeida’nın makalesin akademik meslektaşlarının incelemesinden geçen bir dergi tarafından reddedildiğini anlattı, çünkü inceleme yapan meslektaşları, ürettikleri görüntülerin yalnızca grip virüsü parçacıklarının kötü birer resimleri olduklarını söyledi.

B814 buluşunun yeni keşfi 1965 yılında British Medical Journal’da yazıldı ve gördüklerinin ilk fotoğrafları iki yıl sonra General Virology Journal’da yayınlandı.

Koronavirüs ilk kez 1964'te keşfedildi! İşte virüsü bulan bilim ...

Winter’a göre, bunu koronavirüs olarak adlandıranlar St Thomas’ta başta olan Profesör Tony Waterson ile birlikte Dr. Tyrrell ve Dr. Almedia idi. Bu ismin nedeni virüse ait görüntünün tepesinde bir taç veya hale imgesiydi.

Dr. Almeida daha sonra Londra’daki Lisansüstü Tıp Fakültesi’nde çalıştı.

Kariyerini,  Wellcome Enstitüsü’nde bitirdi.

Wellcome’dan ayrıldıktan sonra Dr.Almeida yoga öğretmeni oldu ancak HIV virüsünün yeni fotoğraflarını çekmeye yardımcı olduğu 1980’lerin sonunda danışma rolünde virolojiye geri döndü.

June Almeida 2007 yılında 77 yaşında öldü.

June Almeida’ ın ölümünden 13 yıl sonra, bugünün dünyasında hızla yayılan virüs hakkındaki öncü çalışmaları ile hak ettiği değeri görüyor.

Related posts

Pillerinin Performansını Artıracak Çalışma: Lityum-İyon

Fatih Akgün

Nvidia 6.9 Milyar Dolar Ödeyerek Yeni Bir Şirket Aldı

Fatih Akgün

BTK Akademi’den Ücretsiz Eğitimler!

Fatih Akgün

Yorum Yap