Teknolojix Haber
ROBOTLAR YAPAY ZEKA

İlk Robot Ne Zaman Yapılmış!!

Robotlar her geçen gün günlük hayatımıza dahil olmaya devam ediyor, özellikle yapay zekanın getirdiği kolaylıklar bazen fiziksel robotlar bazen de sadece yazılımsal robotlar ile birçok kolaylıklara kavuşuyoruz bakalım tarihi nasılmış..

1. Sandığımızdan daha eski…

Bizim aklımıza robot denince insan gibi iki ayak üzerinde durup yürüyen, zıplayan, kapı açan makineler geliyor ama tarihte robot kategorisine giren ilk düzenekler çok farklıydı. Bu yüzden robotların tarihi, sandığımızdan çok daha eskilere dayanıyor.

Eski Mısır ve Yunan medeniyetlerinde gördüğümüz otomatik su saatleri, Homerus’un İlyada’sında bahsi geçen insan yapımı hizmetçiler, Leonardo da Vinci’nin yürüyen mekanik aslanı gibi örnekler, aslında tarihin ilk robot örnekleriydi.

 

 

2. Bizden bir alim…

Ülkemiz sınırlarında Cizre’de doğduğu için El Cezeri olarak bilinen Ebû’l İz İsmail İbni Rezzaz El Cezerî’nin, daha 12. yüzyılda sibernitiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yaparak çalıştırdığı kabul edilir. Leonardo da Vinci’nin onun çalışmalarından etkilendiği de iddialar arasındadır.

 

 

 

3. Buhar Adam!

19. yüzyılın enerji kaynağı buhardı. Trenler buhar ile ilerliyor, sanayi devriminin dev makineleri buhar ile çalışıyordu.
1893’te Kanadalı profesör George Moore, çelikten yapılma ve 0.5 beygir gücündeki buhar motoruyla çalışan insansı robot prototipi Buhar Adam’ı (Steam Man) üretti.
Bu, insansı robotların ilk örneğiydi ve bugün hala insanlar insansı robotlara daha fazla ilgi duyuyor.

 

 

 

4. Tesla da işin içine giriyor…

Balkan kökenli mucit Nikola Tesla, 1898’de New York’ta uzaktan kumanda edilebilen bir dalgıç teknesi modeli tasarladı.
Tesla, bir gün akıllı bir insansı robot üretileceğine inandığını yazmıştı.

 

5. Robot kelimesi nereden geliyor?

“Robot” kelimesini günümüzdeki anlamı ile kullanan ilk kişi, Çek yazar Karel Čapek’tir. Čapek 1920’de yazdığı “R.U.R. – Rossum’s Universal Robots” adlı eserinde robot kelimesini kullanmıştır. Daha sonra bu kelime dünya çapında kabul görmüştür. “Robot” kelimesinin Çek dilindeki anlamı ise gayet nettir: İşçi!

6. Sinemada ilk robot…

Filmler robotlarla ilgili hayaller kurmak için en uygun yerlerdi elbet. Robotlara karşı merakın artması ve belki de bu kadar hızlı gelişiminin nedenlerinden biri bu popüler sanat dalında robotların sık sık kullanılmasıydı.
Sinema tarihinde insan biçimli bir robotun görüldüğü ilk film ise 1927 yapımı Metropolis’tir. Filmde robot karakterini canlandıran kadın oyuncu, metal giysiler nedeniyle rahat hareket edemediğinden, set görevlileri tarafından beslenmiş.

 

7. Robotların yıldızı parlıyor…

Robotların popüler kültüre tam anlamıyla girişi için 20. Yüzyılın ikinci yarısını beklemek gerekecekti. Atom Çağı olarak da bilinen günlerde, insanoğlu artık teknolojik gelişmeyi insansı robotlarla ölçmeye başlar olmuştu.
Aslında pek iddialı olmayan bazı teknolojik ürünler bile “robotlaştırılarak” sunuluyordu.

8. Robotluğun yasası!

Yazar ve bilim insanı profesör Isaac Asimov, 1942’de bir robot yasası yayınladığını biliyor muydunuz?

Üç maddelik bu yasaya göre:

  • Bir robot bir insanı yaralamaz veya kayıtsız kalarak zarar görmesine neden olmaz.
  • Bir robot, birinci kanunla çelişmemesi şartıyla, insanların verdiği emirlere uymak zorundadır.
  • Bir robot, birinci veya ikinci kanunla çelişmediği sürece kendi varlığını korumalıdır.

 

 

9. İşe yarar robotlar…

20. yüzyılın ortalarına kadar daha çok insanları eğlendirmek için üretilen basit ve oyuncak tarzı robotların yerini, yavaş yavaş insanların yapamayacağı/yapmayacağı işleri gören robotlar almaya başladı. Bunun ilk örneklerinde biri sıcak metalleri taşıyan robotlardı. Bugün ağır sanayide robot kullanımı genele yayılmış durumda.

10. Robotlardan ne bekliyoruz?

Robotların teknolojik olarak gelişimi iki yönde hızla devam ediyor:Bir yandan ağır ve önemli işlerin altından kalkan ve işe yarayan robotlar geliştirilirken, diğer yandan insanoğlunu her zaman heyecanlandıran insansı robotlar ortaya çıkıyor.

Zaman, insanın robotta neyi aradığını netleştirecek: Bizim için çalışan işçiler mi, kendimizi mi?

Related posts

Hiç Şaşırmadık…Trump,Yapay Zekayı da “Bozdu”

Spor Aktivite Platformları!Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Teknolojilerini de Dijitalleştirdi…

Meryem ACAR

Türkiye’de düzenlenecek olan 12 Mart’ta Yapay Zeka Zirvesi

Fatih Akgün

Yorum Yap