Teknolojix Haber
ROBOTLAR

İlk teşhis robot doktorlardan

Artık hastalar doktora gitmeden muayene olabilecekler. Sağlık Bakanlığı, yapay zeka kullanılarak hastaların ilk tanı tespitini belirleyen bir proje üzerinde çalışıyor. Buna göre hastalar doktora gitmeden robotik muayeneden geçecek ve konulan teşhise göre hangi branşa gideceği belirlenecek. ilk uygulama mamografide olacak.

Sağlıkta dijital uygulamaların kullanımına ilişkin veriler,TBMM’de dijital dönüşümün masaya yatırıldığı çalıştayda paylaşıldı.

Toplantıda, dijital olanakların gelişmesi ve bu gelişen teknolojilerin sağlık alanında kullanılması ile birlikte sağlık turizmin de büyük atılıma olanak sağladığı belirtildi. Buna göre  2023 hedeflerinde 1.5 milyon sağlık turisti ve 10 milyar dolar gelir olduğu dile getirildi. Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Teşdemir, “USHAŞ şirketimizin kurulması sağlık turizmimize büyük katkı sağladı. Bununla birlikte hem yurt içinden hem de yurt dışından yoğun talepler gelmeye başladı” dedi. Taşdemir, 2019 yılında  4,5 milyon çağrı aldıklarını 2 milyon civarındaki çağrıyı çözümlediklerini kaydetti.

Sağlık Bilgileri Sistemleri Genel Müdürlüğü Proje Geliştirme Daire Başkanı Esra Muş ise, “Sağlık turizmi portalı kurduklarını bu portalın  E-Nabız’la da entegrasyon içinde olacağının” bilgisini verdi.

Önce mamografide

Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü projelerden biri olan yapay zekâ ile ön hastalık tanısının robotlar tarafından verilmesi ve buna göre, hasta doktora gitmeden önce robotik muayeneden geçerek hastalığının ilk tanısı konulup, hangi branşa gideceğinin belirlenmesi uygulaması ilk olarak mamografide olacak. Muş, “Monografide bir çalışmamız var. Radyolojik görüntülerden bir tümör olasılığı olabilen durumları dijital hafızaya alarak  buna ileride ‘Tümör olabilir, bakın benzerlerinde bunlar vardı. Bu da risk oluşturuyor’ diye vatandaşa bunu sunabileceğimiz altyapıları çalışıyoruz. Pilot çalışmalar yapılıyor” dedi.

Related posts

Boston Dynamics, ünlü köpek robotu Spot’un dudak uçuklatan fiyatını açıkladı!

Fatih Akgün

NASA ilk ‘Robot Oteli’ RiTS’i uzaya gönderiyor

Fatih Akgün

YARI OTONOM KAMYON “EINRIDE”

Fatih Akgün

Yorum Yap