Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) YAPAY ZEKA YAZILIM

İlk Yapay Zeka Polisi Göreve Başladı

Yeni Zelanda, meslektaşlarından çok farklı bir polis memuru göreve aldı. Yeni Zelanda, Ella ismi verilen bir yapay zekayı kullanmaya başladı. Ella, bulunduğu karakolda gelen ziyaretçileri karşılamak ve rehberlik etmek gibi görevleri bulunuyor.

Yeni Zelanda, bir süredir polis gücünü modernize etmek için çalışmalar yürütüyor ve farklı bir bakış açısıyla yaklaştı. Yeni Zelanda hükumetinin bu kapsamda yaptığı çalışmalardan biri de polis kuvvetlerine yapay zekayı entegre etmek oldu. Ella ismi verilen yapay zeka, test çalışmalarının yapılması için göreve başladı. Ella, bulunduğu karakolda ziyaretçilerin karşılanması, rehberlik edilmesi, toplanan verilerin polislere aktarılması ve acil olmayan telefonların aktarılması gibi görevlerde bulunuyor.

Ella, şu anda Yeni Zelanda kolluk kuvvetlerinin modernize edilmesi için uygulanan pilot projenin  bir parçası
. Ella’nın deneme çalışmaları üç ay sürecek. Mayıs ayında projenin teknoloji performansı ve kullanım şekilleri gözden geçirilecek. Eğer başarılı olursa Yeni Zelanda, karakollarda Ella’yı kullanmaya devam edecek.

Yeni Zelanda, Ella ile beraber polis kuvvetinin modernize edilmesi için başka çalışmalarda da bulunuyor. Ülke, polis kuvvetlerinin modernleştirilmesi çalışmasında Police Connect ismi verilen bir teknolojiyi de kullanmaya başladı. Police Connect, insanların sıklıkla sorduğu sorulara cevap verirken, gerektiğinde çağrı merkezine yönlendiren bir dijital ekrandan oluşuyor. Yeni Zelanda bu projelerinin üzerinde titizlikle çalışmaya devam ediyor.

Related posts

Windows 10 Güncelleştirme Sorunu Nasıl Çözülecek?

Kübra Karslı

Check İn Nedir, Ne İşe Yarar? Nerelerden Check-İn Yapılır?

Meryem ACAR

Sony’nin yeni ‘dev’ oyuncağı Sony Vision-S.

Fatih Akgün

Yorum Yap