Teknolojix Haber
OYUN TeknolojiXHaber YAZILIM

İlk Bakışta GameMaker

GameMaker (orijinal adı Animo, 2011 yılına kadar Game Maker ) 1999’da Mark Overmars tarafından oluşturulan ve 2007’den beri YoYo Games tarafından geliştirilen bir dizi çapraz platform oyun motorudur .

En son yineleme, ilk olarak 2017’de piyasaya sürülen GameMaker Studio 2’dir.

Bugüne kadar, GameMaker Studio ailesi ürünleri 2012’den beri 10 milyondan fazla indirildi. YoYo Games, Dundee/İskoçya’da bulunuyor.

GameMaker, özel bir sürükle ve bırak görsel programlama dili olan ve GML – Game Maker Language olarak bilinen bir komut dosyası dilini kullanarak çapraz platform ve çok tür video oyunlarının oluşturulmasını sağlar.

GameMaker, başlangıçta acemi bilgisayar programcılarının sürükle ve bırak özelliklerini kullanarak çok fazla programlama bilgisi olmadan bilgisayar oyunları yapabilmelerini sağlamak için tasarlanmıştır . Yazılımın son sürümleri gelişmiş geliştiricilere hitap etmeye odaklanmaktadır.

Temel yapısı ve işlevleri

GameMaker esas oyunlar yapmak için tasarlanmıştır 2D , grafik izin üzerinden kutudan kullanımı tarama grafikleri , vektör grafik (yoluyla SWF’deki ) ve 2D iskelet animasyonlar (Ezoterik Yazılım Spine ile) ile birlikte grafikler ve 2D ilkel çizimler için geniş bir standart kitaplıktır.

Yazılım, 3B grafiklerin sınırlı kullanımına izin verirken , köşe arabelleği ve matris işlevleri biçimindedir ve bu nedenle acemi kullanıcılar için tasarlanmamıştır.

Motor , Windows, UWP ve Xbox One’da Direct3D kullanır ; MacOS ve Linux’ta OpenGL ; Android ve iOS’ta OpenGL ES , HTML5’te WebGL veya 2d canvas ve konsollarda tescilli API’ler (Uygulama Programlama Arayüzü).

Motorun birincil öğesi, raster grafikler, seviye tasarımı , komut dosyası oluşturma, yollar ve gölgelendiriciler ( GLSL veya HLSL ) için yerleşik düzenleyicilere sahip bir IDE’dir . Ek işlevler, yazılımın kodlama dilinde veya platforma özgü yerel uzantılarda uygulanabilir. GameMaker Studio 2’de, oyunu NSIS yükleyici olarak mı yoksa oyunu, data.win dosyasını ve düzenleyicideki “Dahil Edilen Dosyalar” sekmesi altında eklenen dosyaları içeren bir .zip dosyası olarak mı dışa aktaracağınızı seçebilirsiniz.

GameMaker Studio 2

Temelindeki kullanılabilirlik ve verimlilik tamamen yeniden geliştirildi ve geliştiricilerin tek bir kod tabanında oyunlar oluşturmasına ve ardından bunları birden çok platformda -Windows masaüstü, Android, iOS, HTML5, PS4, Xbox One, OS X, Ubuntu, Windows UWP- yerel olarak yayınlamasına olanak tanındı.

GameMaker Studio 2, oyununuzu doğrudan Windows masaüstü, Mac OS X, Ubuntu, Android, iOS, tvOS, fireTV, Android TV, Microsoft UWP, HTML5, PlayStation 4 ve Xbox One’a aktarabilrsiniz.

GameMaker, oyununuzu bir istemci / sunucu modeliyle çalışacak şekilde yapılandırmanıza, perde arkasındaki tüm ağ yönetimiyle ilgilenmenize ve oyunun kendisine odaklanmanıza olanak tanır.

Sürükle Bırak – DnD ™ (Drug and Drop)

Oyun geliştirme yolculuğuna yeni başlayanlar için sezgisel Sürükle ve Bırak (DnD ™ – Drug and Drop) sistemi, bir oyunun nasıl yapılacağını öğrenmeyi kolay hale getirir. Çünkü hiçbir kod yazmadan istediğiniz oyunu yaratabilirsiniz.

DnD ™, GameMaker kullanıcılarına kodlamayı öğrenmeden önce bir oyun yaratma yeteneği verir. Anlaması kolaydır ve farklı işlevlerin denenmesine olanak tanır.

GML (Game Maker Language)

İstediğiniz oyunu şekillendirmek için kapsamlı etkinlik ve eylem kitaplığından ihtiyacınız olanı seçebilirsiniz. DnD ™ eylemlerinin ardındaki kodu görüntüleyerek nasıl programlanacağını öğrenirsiniz. Böylece oyunlarınızı bir sonraki seviyeye taşımanız mümkün olur. C programlama diline dayanan GML (Game Maker Language), öğrenmesi kolayken, diğer programlama dillerinin tüm gücüne de sahiptir.

Tüm ihtiyaçlarınız elinizin altında

GameMaker’daki odalar, oyununuzdaki her şeyin gerçekleştiği yerdir. Katmanlar,  Fayans Fırçaları ve daha fazlasıyla GameMaker’ın Oda Düzenleyicisi kullanıma hazırdır.

  • Ortak kod ve kaynakları paylaşarak projelerinize hızla çeşitlilik katabilirsiniz
  • Görüntü Düzenleyicide oyunlarınızda istediğiniz varlıkları oluşturmanız için ihtiyacınız olan araçları bulabilirsiniz.
  • Sektörde tanınan Box2D fizik motoru veya Google’ın LiquidFun parçacık fiziği motoru için yerleşik desteği kullanarak oyunlarınıza hayat verip ve gerçekçi hareketler ekleyebilirsiniz.
  • Esoteric Software’in güçlü 2D animasyon yazılımı desteğine entegre animasyon aracılığıyla oyunlarınıza hayat verirsiniz.
  • GameMaker’ın anlık bildirim desteğini kullanarak güncellemeleri ve bildirimleri doğrudan oyuncularınıza iletebilirsiniz.

Tamamen entegre, tamamen platformlar arası gölgelendirici desteği, düşük seviyeli gölgelendiricilere tam erişim sağlarken, GameMaker’ın ağır işleri yapmasına izin verir. Yerleşik düzenleyici, gölgelendiriciler için tam renkli sözdizimi vurgulama ve “akıllı algılama” özelliğine sahiptir.

Uygulama içi satın alma işlemleri

Ücretsiz oyunlar size para kazandırabilir. GameMaker’ın reklamlar ve uygulama içi satın alımlar için sunduğu destek, bir premium ücret talep etmeden oyununuzdan para kazanmanıza olanak tanır.

Sistem Gereksinimleri

GameMaker Studio 2’yi çalıştırmak için gereken minimum sistem gereksinimleri:

  • 64bit Intel uyumlu Çift Çekirdekli CPU,
  • 2GB RAM,
  • DX11 uyumlu grafik kartı,
  • Microsoft 64bit Windows 7 (veya üstü),
  • En az 3GB boş disk alanına sahip HDD.

Ücretsiz deneme ve fiyat bilgisi

30 gün boyunca ücretsiz deneyebileceğiniz Game Maker’a 39$‘dan başlayan fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Eğitim Kurumlarına Özel Fiyat

Kurum kimliğinin onaylanmasını takiben eğitmen veya kıdemli olarak hesap açılabilmektedir. Koltuk başına aylık 10$‘dan başlayan fiyatlarla eğitim alınabiliyor.

Oyun tasarımını orta öğrenimden üniversiteye kadar her yaştan öğrenciye öğretmek için GameMaker’ı kullanan 2.000’den fazla kurum var.

Related posts

PS4 oyunları PS5’te Çalışacak Mı? Sony’den Açıklama Geldi!!

Fatih Akgün

Android 11’den Güzel Bir Yenilik!

Fatih Akgün

Epic Games, Önümüzdeki Hafta Ücretsiz Yapacağı Oyunları Açıkladı

Fatih Akgün

3 Yorumlar

Ufuk 22 Kasım 2020 at 3:21 pm

Aydınlatıcı bir yazi olmuş , game maker kodlama yapmakla uğraşmak yerine cok daha kolay sürükle birak teknolojisini kullanmak büyük avantaj sağlıyor , bu durum kodlama dili bilmeden oyun yapma imkani tanıması cok iyi. Tek kötü yanı ücretsiz versiyonu diğer oyun motorlarindan daha az imkana izin vermesi.

Cevaplayın
ahilez 22 Kasım 2020 at 9:12 pm

teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş öneririm arkaşlar

Cevaplayın
Orhan 22 Kasım 2020 at 10:58 pm

Detaylı bilgi için çok teşekkürler anladığım kadarı ile tecrübe edindikten sonra çalışılması gereken bir program

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım