Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA YAŞAM YAZILIM

İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Ürettikleri Model Uyduyu Uzaya Gönderdi!

İstanbul Marmara İmam Hatip Lisesinde eğitim gören 6 ortaokul öğrencisi, uydudan kontrol edilebilen ve üzerindeki kamerayla görüntü alabilen model uydu üretmeyi başardı.

İstanbul’da eğitim gören 6 lise öğrencisi, uydudan kontrol edilebilen ve üzerindeki kamerayla görüntü alabilen model uydu üretimi başarıyla gerçekleştirildi. Uydu üreten öğrenciler, ilk uçuşlarını İdlib şehitlerine ithaf ettiler. Selçuk Bayraktar da gençlerin ürettiği model uyduyu anlatan bir videoyu, sosyal medya hesabı üzerinden tüylerinin diken diken olduğunu ifade ederek paylaştı.

Uydu üzerinden uzaktan kontrol edilebilen model uydu, üzerindeki kamera ile görüntü alabiliyor ve uçtuğu coğrafi bölgeler hakkında veri aktarımı yapabiliyor.

Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Havacılık ve Uzay Kulübü hocası Hüdayi Gül, “Uydu takımımız geçtiğimiz pazartesi günü bir uydu atışı gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 aylık bir çalışmanın sonucu çalışma ortaya çıktı. Bu eğitimlere kasım ayında başladık. Öğrencilerle uydu teknolojileri üzerine çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmaların ardından öğrencilerle pratik çalışmalara yöneldik devre kartının kendi tasarımını yaptılar, üretimini gerçekleştirdiler. Uydunun yakın uzay şartlarına uygun hale getirilmesini sağladılar” dedi.

Öğrencilerinin kendisini duygulandırdığını ifade eden Gül, “Biz uydumuzu 18 Mart haftasına, Çanakkale şehitlerimize ithaf etmek için hazırlıyorduk. İdlib’te 34 şehit vermemizin ardından bu hain saldırının sonucunda öğrencilerimiz bize bu uçuşu İdlib şehitlerimize ithaf etmek istediklerini söylediler. Biz de bu kararı gayet yerinde bulduk hatta öğrencilerimizin bu hassasiyette olmaları bizi derinden etkiledi. Bunun üzerine biz de atışımızı erkene çektik. Çalışmalarımızı hızlandırdık, kamplar yaptık. Hafta başında pazartesi günü okuldaki İstiklal Marşı töreniyle birlikte uydu atışımızı gerçekleştirdik. Uydumuz 88 bin fit irtifaya çıktı. Burada 2 saat 45 dakika uçuşun ardından paraşütüyle süzülerek inişi gerçekleştirildi. Öğrencilerimizi modül uygulamayla konumunu anlık olarak takip ettik. Arama kurtarma faaliyetlerimize öğrencilerimiz de katıldı” diye konuştu.

Grup çalışması ile başardık

Projeye katılan öğrencilerden Eyüp Kayra Yüksel, “Tam olarak bir grup çalışması yaptığımızı söyleyebilirim. Hocalarımız bizlere teorik bilgiler öğretti. Arkadaşlarla beraber öncelikle uydunun devrelerle iç kısmını yaptık ve gruplara ayrıldık. 3 arkadaşımız uydu kısmını 3 arkadaşımız uydunun paraşüt kısmını yaptık. Geçtiğimiz Pazartesi günü saat 08.00’e yakın bolunu şişirmeye başladık. 08.04 gibi okulumuzdan çatısından uçurduk. Uydumuz Kocaeli’ye doğru yöneldi ve her 5 dakikada modül aracılığıyla konumunu takip ediyorduk. Kocaeli’nin Kandıra ilçesindeki Beşkeş  köyüne iniş yaptı ve arama kurtarma çalışmaları ile uydumuza ulaştık” diye konuştu.

Related posts

İtalya’da Koronavirüs Karantinası Hayvanlara Yaradı

Fatih Akgün

46 ülkeye daha uçuşlar durduruldu!

HELİN KIZILBOĞA

Türkiye’de Vaka sayısı 47 oldu!

BÜŞRA ÇANKAROĞLU

Yorum Yap