Teknolojix Haber
YAŞAM YAZILIM

iNFT Nedir? iNFT’nin NFT’den Farkı Nedir? iNFT ile Metaverse’de Neler Değişecek?


Bildiğimiz her şey çok hızlı değişiyor.

Metaverse ve iNFT, yakın gelecekte mülkiyet anlayışını ve içerik üretimini nasıl değiştirecek?

 

 

Akıllı NFT‘ler üreten Alethea AI, özel token satışı yaparak 16 milyon dolar gibi bir gelir elde etti. Kripto ve oyun yatırımcılarının ilgisi “iNFTs” olarak bilinen akıllı NFTlere duyulan ilgiyi daha da artırmaya devam edecek gibi.

 

Alethea AI’ın metaverse uyumlu akıllı NFT satışı kişiler, markalar ve sanal ortamlar için oldukça çok sayıda fırsatı da beraberinde getiriyor. Biz de bu yazımızda NFT ve iNFT’nin birbirinden farklılıklarını, iNFT’nin sağladığı imkan ve yenilikleri konu edineceğiz.

 

 

Akıllı NFT nedir? 

Non Fungible Token (NFT) ile akıllı NFT arasındaki en önemli fark; iNFTlerin alt yapı olarak yapay zeka kullanmaları. iNFTlerde, değişmez akıllı sözleşmelerde bir parça olan Open AI Foundation’un GPT-3 istemi gömülü bulunuyor.

 

Bugün bazı kişiler için sadece bir spekülasyon olan NFT dünyası, iNFTler sayesinde çok başka boyuta ulaşabilir. Khan’ın görüşüne göre; NFTleri 100 kat daha değerlendirecek olan iNFTler ölçeklenebilir, akıllı, türetilir ve interaktif olabilecektir. Aynı zamanda iNFTler’in Alethea AI destekli akıllı ağ erişimine sahip olmaları da bekleniyor.

 

 

iNFT’nin özellikleri ve kullanım örnekleri

iNFTler,ethereum ve token tabanlı ve ERC 721 veya ERC-1155 Non-Fungible Token (NFT) protokolleri kapsamında. Yeteneklerine baktığımızda ise iNFTleri NFT’nin daha gelişmiş versiyonu olarak tanımlayabiliriz. mümkün.

 

iNFTler, alt yapısında bulunan gömülü zeka ve kendi kendilerine öğrenme yetenekleri ile dikkat çekiyor. Kendi kendilerine öğrenebilme özelliği iNFT’yi üreten kişiye de,  iNFT’nin sahibine de zekanın yeni formları sunuyor. Ayrıca iNFTlerin yapısı izin almaya ihtiyaç duymuyor, evrensel bir şekilde kullanılmasını ve kolaylıkla sansürden kaçılmasını sağlıyor.

 

NFTlerin sahiplik meselesi, blok zincirin merkeziyetsizlik özelliğiyle birebir uyumlu. Aslında bugün de  NFTlerin birim olarak sahiplenilmesi mümkün ama iNFTler bu sahipliğin yeni formlara bürünerek içerik üretimine ve erişimine olanak sağlıyor. Belki de yakın bir zamanda internette içeriklerin kopyalanabilir ve paylaşılabilir olduğu bu günleri özleyeceğiz. 

 

 

Metaverse’de iNFTler nerede olacak?

iNFTlerin son günlerde gündemimizde olan metaverse ortamlarda çalışması ise başka bir dünyanın kapılarını aralıyor. Gözümüzde canlandırabilmek için  örnekler paylaşılmasında fayda var. Satın aldığımız Cryptopunk NFT‘si bizimle konuşmaya başlayabilir mi? Bunu daha da ileri taşıyarak iki Cryptopunk NFT’si dahi birbiriri ile konuşturabilir, hatta her iki Cryptopunk‘ın karşılıklı rap yaptığını Twitch’te canlı olarak bile yayınlayabiliriz. Şimdi gözümüzde canlandırdığımız bu  içerik formatını, artırılmış gerçeklik ya da sanal gerçeklik ortamına taşıyalım.

 

 

Dünyanın her yerinden 70 sanatçının üretimi olan16,384 eşsiz dijital portre koleksiyonu Hashmasks‘in canlandığını ve bizinle etkileşim kurduğunu düşünebiliriz. Geçtiğimiz günlerde1,2 milyon dolarlık satışla yıldızı parlayan Bored Apes bile bu sanal dünyada kolay bir şekilde yerini alabilir. İş toplantılarını Horizon Workroom aracılığıyla sanal gerçeklik evrenine taşıyan Facebook, iNFTleri kapsayan ödeme yöntemleri kullanan sanal alışveriş merkezi kurmakta gecikmeyecek bile olabilir.

Related posts

Alienware Area-51m GPU Yükseltme Seti Dizüstü Bilgisayarların Gücüne Güç Katacak Set…

Meryem ACAR

Survivor’da coronavirüs konseyi! Acun Ilıcalı açıkladı

Fatih Akgün

Apple, macOS 12 Monterey Güncellemesinin Çıkış Tarihini Belli Oldu!

Fatmanur Kama

Yorum Yap