Teknolojix Haber
YAŞAM

İnsan Derisinden Yapılmış Bir Fotoğraf Albümü ve Naziler

Polonya’daki bir antika pazarından satın alınan İkinci Dünya Savaşı albümünün Nazi toplama kamplarındaki insanların derilerinden yapıldığı ortaya çıktı.

Polonya’daki bir antika pazarından satın alınan İkinci Dünya Savaşı’na ait fotoğraf albümünün Nazi soykırımının (Holokost) kurbanlarının derisinden yapıldığı anlaşıldı. Şok eden gerçek, alıcının albüm kapağı üzerinde dövme, insan kılı olduğunu ve kötü bir koku yaydığını fark etmesiyle ortaya çıktı.

İkinci Dünya Savaşı albümü ve alıcının aynı yerden aldığı bir not defteri, Auschwitz Anıt Müzesi’ne teslim edildi. Yapılan analizlerde, albümün kapağındaki derinin Almanya’daki Buchenwald toplama kampında öldürülen bir mahkuma ait olduğu belirlendi.

Albümün savaş sırasında bölgede misafirhane işleten Bavyeralı bir aileye ait olduğu anlaşıldı. Fotoğraf albümü, muhtemelen kampta çalışan bir Nazi tarafından aileye hediye edilmişti. Auschwitz Müzesi Başkanı Elzbieta Cajzer, albümün ve not defterinin aynı ciltleme atölyesinden çıkmış olabileceğini belirtti.

Karşılaştırmalı analizler, albüm kapağının İkinci Dünya Savaşı sırasında insan derisinden yapıldığını ortaya koydu. Cajzer: “Tahmin edebileceğiniz gibi kapaklar, SS ‘kaynaklarından’ gelen insan derilerinden yapılmıştı.” dile getirdi.

 

 

 

 

Related posts

Son Dakika! Corona Virüs Salgınında Türkiye’de Son Durum

Fatih Akgün

Ticaret Bakanlığı’ndan Kasım Ayı İndirim Günleri İle İlgili Uyarı! 

M. Büşra Kaya

Okullarda uzaktan eğitim dönemi : 3 GB’ lık internet hediye verilecek

Fatih Akgün

Yorum Yap