Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber UYGULAMA

İnsan vefat edince dijital hesaplarına ne oluyor?

İnsan vefat edince dijital hesaplarına ne oluyor?

İnsan vefat edince dijital hesapları ne oluyor?

Her şeyin olduğu gibi insanında bir ömrü var. Peki insan vefat edince dijital hesapları ne oluyor? Siber güvenlik uzmanları, bu rahatsız edici ama düşünülmesi gereken konuyu araştırıyor.

ESET’ten Kıdemli Güvenlik Uzmanı Tony Anscombe; Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya devlerinin dijital miras ve mirasçı konusuna olan yaklaşımları inceledi.

Covid-19 pandemisi nedeni ile birçok insan hayatını kaybetti. Peki dijital mirasları ne oldu?

Dijital ayak izimizi; finansal hesaplar, aile fotoğrafları, müzik koleksiyonları, sosyal medya ve e-posta hesaplarını içerebilir. Bulut uygulamaları fotoğrafları ve diğer ve önemli dosyalarınızı saklıyor ayrıca tüm uygulamalarda bir hesabınız var ise yine verileriniz bir veri tabanında tutuluyor.

Vefat durumunda  sosyal medya profillerinizin yönetim kararı mirasçınıza kalır.

Ölüm durumunda dijital verilerinizle ilgilenecek bir vasi atayabilirsiniz

Bugünün dünyası, teknolojinin gelişmesi ve hayatımızı dijital alana taşıdığımızdan dolayı bu verilerin de vefat eden insanın mirasçılarına kaldığını gösteriyor. Ancak mirasçınız yok ise veya ölümden sonra kimse ilgilenemeyecekse, dijital varlıkların sorumluluğunu ve hesapları-profilleri silmek, dönüştürmek, indirmek ve yönetmek için bir dijital bilgi yöneticisine ihtiyaç duyabilirsiniz. Henüz miras hukukunda dijital varlıklarla ilgili bir düzenleme bulunmuyor. Dijital ortam yaşamımızın bir parçası olmasına rağmen  günümüzde tüm devletler veya ülkeler dijital yürütücülerin yasal statüsünü tanımıyor. Merhumun kesin isteklerini gösterdiği için yasaların izin verdiği yerlerde yakınları tarafından saygı duyulacağı umuluyor.

Vefat eden kişi için hesaplarının bulunduğu sosyal medya platformları bu duruma nasıl bir yaklaşım sergiliyor?

Birisinin vefat ettiğini bildirirken ve ona ait verileri miras yolu ile dijital verilerin yönetimini almak isteyince dijital platformlar doğum belgesi, vasiyetname veya miras mektubu, ölümü doğrulayan resmi belgeleri, varsa vekaletname gibi belgeler istemektedir.

 • Facebook,
  Ölümden sonra hesap yönetilebilmesi için bir mirasçı atamanıza izin veriyor.  Mirasçı hesabı anma ve son bir mesaj gönderme yetkisi verir. Atanan kişi ayrıca istenmeyen anma mesajlarını silebilir, etiketleri kaldırabilir, arkadaşlık isteklerine cevap verebilir, hesap silme işlemini gerçekleştirebilir.
  Facebook’ta mirasçı işaretlemek için “Facebook’ta hesabıma nasıl hesap vârisi eklerim veya hesap vârisimi nasıl değiştirir ya da kaldırırım?“ kısmını inceleyebilir, yönergeleri takip edebilirsiniz.
  Eğer mirasçı atamak istemezseniz, hesabın silinmesini isteyebilirsiniz. Hesabınız silindiğinde tmamen kaybolur geri alınamaz.
 • Instagram,
  Bu platformda mirasçı atayamıyorsunuz. Ancak, online formları doldurarak hesabı anılaştırılabilir ve ya silinebilir. Mirasçılar bu işlemleri merhumun vefatından sonra gerçekleştirebilir. Çünkü işlemler için ölüm belgesi gibi ölüm kanıtı sağlayan belgeler gereklidir. Hesabın silinmesi isteniyorsa, bu işlem yakınlığını ve yetkilerini kanıtlayabilecek en yakın aile üyesi tarafından yapılmalıdır.
 • Google;
   “Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi“ kullanıyor. Kullanıcılar hesaplarına belirlenen süre boyunca giriş yapmazsa önceden kayıtlı bir telefon numarası ve e-posta adresine 1 ay öncesinden bildirim gönderiliyor. Etkin olmadan bekleme süresi 3, 6, 12 veya 18 ay olarak ayarlanabiliyor.
  Belirlenen süre sonunda hesaba giriş yapılmadıysa bildirim gönderilecek kişiyi ve erişim yetkisi için iveri  hizmetlerini belirlemek gerekiyor. Belirlenen kişi e-posta ile bilgilendirilecek ve kimliği önceden tanımlanmış bir telefon numarası aracılığıyla çok faktörlü kimlik doğrulaması kullanılarak doğrulandıktan sonra sisteme kayıt ediliyor. Vefat tan sonra yetki verilen kişi, seçilen verilerin bir kopyasını indirebiliyor.
 • LinkedIn
  bir hesabı silmek için, onu raporlayarak ölümden sonra merhumun mirasçıları yapabiliyor. İşlemler için ölüm belgesi gibi ölüm kanıtı sağlayan belgeler gereklidir. Hesabın silinmesi isteniyorsa, bu işlem yakınlığını ve yetkilerini kanıtlayabilecek en yakın aile üyesi tarafından yapılmalıdır. Hesabın silinmesine izin veriyor.
 • Twitter,
  hesabı devre dışı bırakmak için bir forma yönlendiriyor. Vefat eden bir kullanıcının hesabının silinmesine izin veriyor. İsteğinizi gönderdikten sonra, vefat eden kişi hakkında bilgiler, kimliğinizin kopyası ve vefat eden kişinin ölüm sertifikası gibi ek ayrıntıları sunulması için gereken talimatları e-posta ile bildiriyor. Bu, yanlış ve/veya yetkisiz bildirimleri engellemek için  alınan bir güvenlik önlemi.  Vefat eden kişinin hesap erişimini, yakınlık derecesi ne olursa olsun kimseye vermediklerini sayfasında belirtiyor.

Kaynak : Hürriyet

Diğer uygulama haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

A’dan Z ‘ye Webte İlerleme

Murat Yap

SMS Gönderen Android Virüsü

Fatih Akgün

İleri Veri Analitiği,SabancıDx 2019 Yılını Büyüme ile Kapattı…

Meryem ACAR

Yorum Yap