Teknolojix Haber
ROBOTLAR

İnsanların yerini Robotlar alıyor

Virüs salgını sonrası insanlar arasındaki mesafe ciddi bir şekilde artarken, insanların oluşturduğu bu boşluğu robotlar dolduruyor.

Ülkeler virüsün yayılışını durdurmak için insan etkileşimini kısıtlama yoluna giderken, robotlar da insanlardan boşalan bu alanları dolduruyor.

Tüm sektörel alanlarda yavaş yavaş yerini alan robotlar Covid-19 salgını ile birlikte sağlık sektörün içerisinde de yerini alıyor.

Corona virüsün insandan insana çok hızlı yayılması ile birlikte  zorunlu olarak getirilen “sosyal mesafe” kısıtlaması insanların birbirleri arasına mesafe koymasına sebep olurken, robotlarla insanlar arasındaki mesafeyi ise kısaltıyor.

Corona virüs öncesi perakende sektöründen üretim alanlarına kadar özellikle ekonomiyi etkileyecek alanlarda insanların yerini alan robotlar şimdi ise salgının yoğun olduğu ülkelerdeki hastanelerde, kamuya açık alanların ilaçlanmasında ve kişiler arasındaki sosyal mesafeyi denetlemede kullanılıyor.

Salgının en çok zarar verdiği ülkeler arasında olan İtalya sağlık personelinin yaşadığı zor günler nedeniyle , Tommy isimli hemşire robota doktorlara uzaktan hizmet verme imkanı tanıyor.

Tommy isimli robot hastaların odasına yerleştiriliyor ve onlardan sorumlu oluyor. Hastaların doktorlara mesaj iletmesini sağlayan dokunmatik bir ekrana sahip olan Tommy isimli robotlar, ayrıca birçok hasta verisini diğer personelle de paylaşabiliyor.

Tunus’ta corona virüs yasaklarına uymayan vatandaşlara, robot polislerle müdahale ediliyor. Güvenlik güçlerinin merkezden yönettiği robot polisler,yasağa uymayanlara kimlik soruyor.

Çin’de ise robotlar daha çok kamuya açık alanlarının dezenfekte edilmesinde kullanılıyor, dezenfektan deposu bulunan robotlar da insanlara yaklaşarak dezenfektan sıkıyor, bazı robotlar ise insanların ateşlerini ölçerek uyarılarda bulunuyor.

Nikkei Asian Review’e konuşan İsrailli bir robot şirket yöneticisi Chui Dip-sai, Temi isimli robotlar ile insanların dışarı çıkamadığı ve yakınlarıyla görüşme fırsatı bulamadığı bu dönemde insanlara büyük kolaylık sağladıklarını iddia ediyor.

2019’un ortalarında satışa başladıkları belirten Tung Hing Automation’ın Başkanı Roy Lim, robotlara ilginin ilk başlarda düşük olduğu  2-3 günde sadece bir sipariş aldıklarını fakat corona virüs salgının hızla yayılması ile birlikte günde ortalama 3-5 robot siparişi aldıklarını söyledi.

Robotlar, hizmet robotları olarak da kullanılmaya başlanıyor özellikle de oteller gibi hizmet sektöründe olan işletmelerde sıkça kullanılmaya başlandı.

Otellerdeki robot kullanımı ile ilgili Nikkei Asian Review’e konuşan Çinli Yunji Technology firması corona virüs sonrası otellerin robot taleplerinde artış olduğunu söyledi. Yunji Technology Başkan Yardımcısı Yang Zi, corona virüs salgını sonrası insanlar arası etkileşimin azaldığından şimdilerde Çin’deki otellerin robotların müşteriler üzerinde sıcak bir algı bırakacağını düşünerek robot taleplerini arttırdıklarını belirtti.

Related posts

Uber otonom (sürücüsüz) araç pazarından çekiliyor mu?

Özge Kandemir

Yeni geliştirilen bu robotlar hastaların kollarından kan alabiliyor

Fatih Akgün

Çin Ticaret fuarında Yapay Zeka Robotlar

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap