Teknolojix Haber
ROBOTLAR

İnsansız Askeri Araçlarda Robotik Teknolojisi Kullanılıyor

İnsansız Askeri Araçlarda Robotik Teknolojisi Kullanılıyor

İnsansız Askeri Araçlarda Robotik Teknolojisi Kullanılıyor

İnsansız araçlar, özellikle personel hayatını riske atacak görevler için en emniyetli çözümlerden biri olmaya başladı. İnsansız askeri araçlarda robotik teknolojisi kullanılıyor .  İnsansız araç kullanımının yaygınlaşması için geliştirilen projeler daha çok savunma sanayisinde kullanılıyor. Mevcut platformların uzaktan komuta edilebilir robotik ürünler olması insan gücüne olan ihtiyacı azaltacak.

Bu araçların robotik teknolojisi kullanılarak uzaktan komuta edilebilir olarak üretilmesi yönünde  ABD’den yeni bir adım geldi.

ABD Kara Kuvvetleri, envanterindeki M1150 ABV (Assault Breacher Vehicle) zırhlı istihkâm araçlarının insansız kullanımı için fizibilite çalışması başlattı.

M1150 ABV RCS (Remote Control System / Uzaktan Kontrol Sistemi) olarak adlandırılacağı belirtilen yeni donanımın çoklu araç kullanımına imkan vermesi planlanıyor.

Birden fazla M1150 ABV’nin eş zamanlı olarak mayın temizleme görevlerini gerçekleştirmesi hedefleniyor. Bu işlem yapılırken OCU (Operator Control Unit / Kullanıcı Kontrol Ünitesi) adı verilen donanım  kullanılacak. Personel emniyetini de ileri düzeye çıkaracağı belirtilen sistemin M2 Bradley’de veya Stryker’da konuşlu personelce kontrolü nün olup olmayacağına da karar verilecek.

RCS ; gündüz ve gece tüm ortam koşullarında tüm sürüş, mayın temizleme ve diğer işleri yapabilmesi için geliştirilmek isteniyor.

OCU’nun gerekli durumlarda kullanılabilmesi için,  tek personel tarafından taşınabilmesi şartı bulunuyor.

M1 Abrams üzerinden geliştirilen M1150 ABV, 72 ton ağırlığında. ön kısmında 4,5 metre genişliğinde bir mayın pulluğu bulunan araç, alan temizleme operasyonları için ayrıca 3 bin 175 kilogram patlayıcı taşıyabilmekte. LDCS (Linear Demolition Charge System / Hat Tahrip Sistemi) donanımı sayesinde tek seferde yaklaşık 100-150 metrelik alanı temizleyebilen araç, mayın temizliği, düşman engellerinin kaldırılması gibi risk grubu yüksek görevleri yerine getiriyor.

Kaynak: c4defence

Diğer Robotlarla ilgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Robotlarla arkadaş olabilir miyiz?

Fatih Akgün

Mısır’ın Covid-19’a karşı robotlu önlemi

Vildan Çelik

İnsanların yerini Robotlar alıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap