Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Instagram Kopyası Siteler Kuran Türk’e Dava

Instagram Kopyası Siteler Kurdu İddiasıyla Türk Geliştirici Ensar Şahintürk’e Dava Açıldı.

Facebook ’un direkt kendi blog sitesinde paylaştığı haberde ABD’de, Türk yazılım geliştirici Ensar Şahintürk aleyhine,  İnstagram kopyası klon sitelerden oluşan bir ağ oluşturmak amacıyla İnstagram ’dan halka açık bilgileri çalmaktan dolayı dava açıldı.

En popüler sosyal ağ platformlarından biri olan İnstagram’da kötü niyetli geliştiriciler bu ilgiyi kendi leyhlerine kullanmak için farklı yöntemlere başvuruyor. Son yıllarda İnstagram haricinde, İnstagram profilleri ve gönderilerini görebileceğiniz siteler ortaya çıktı. İnstagram görüntüleme siteleri neredeyse bir meslek haline gelmiş durumda. İnsta veya gram içeren belirli kelimelerle kurulan bu internet sitelerinde kullanıcılar pek çok profili görüntüleyebiliyor. Özellikle Google aramalarında bu sitelerin de sayfaları üste çıktığı için dikkatsiz kullanıcılar İnstagram zannederek giriş yapabiliyor. Böylece oluşan büyük trafikte önemli reklam gelirleri elde ediliyor.

Dava, milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerinin izinleri olmadan toplandığı Cambridge Analytica skandalını takip eden yıllarda Facebook’un açtığı birçok davadan biri. O zamandan beri Facebook, verilerini kötüye kullanan analitik firmalarına, sahte “Beğeniler” satmak için şartlarını ihlal eden geliştiricilere ve diğer pazarlama zekası operasyonlarına dava açmış durumda. Ancak ilk defa Instagram nedeniyle dava açılıyor, o da bir Türk vatandaşına karşı.

Ensar Şahintürk kimdir?

İstanbul’da yaşayan yazılım gelişticisi Ensar Şahintürk, Instagram klonu toplamda 20 farklı site açıp, 100 binden fazla Instagram kullanıcısının verilerini bünyesinde topladı. Instagram’dan izinsiz olarak çektiği 100 bin kişinin profil bilgilerini kendi kopya siteleri üzerinde gösteren Ensar Şahintürk’e Facebook tarafından dava açıldı.Firmanın iddiasına göre Şahintürk, herkese açık instagram profillerden topladığı bilgileri kullanarak klonlanmış bir Instagram sitesi ağı oluşturdu. Benzer formatta sayısız siteye sahip olan Şahintürk bu iş için yaklaşık 25 bin dolar harcamış.

instagram kopyası siteler

Yapılan açıklama şu şekilde: “Şahintürk otomasyon yazılımı kullanarak 100.000’den fazla İnstagram hesabından İnstagram’ın izni olmadan ve Hükümlerimizi ihlal ederek açık profilleri, fotoğrafları ve videoları topladı. Daha sonra bu veriyi bir klon site ağı üzerinde yayımladı ve bunlarda herhangi bir kişi bir İnstagram adını girerek İnstagram kullanıcı profillerini, fotoğraflarını, videolarını, hikayelerini, hashtagleri ve konumları görebiliyordu”.

Oluşturulan klon web sitelerinde, kullanıcılar herhangi bir İnstagram kullanıcı adını girip, genel profillerini, fotoğraflarını, videolarını, hikayelerini, hashtag’lerini ve konumlarını görüntüleyebildiler. Klon siteleri, İnstagram’ın doğrudan sunmadığı bir özellik olan İnstagram’da yayınlanan resimleri ve videoları ziyaretçilerin indirmelerine de izin verdi. Yani insanların başka mecralarda yayınladıkları kişisel bilgilerini, fotoğraflarını izinsiz olarak kendi sitelerinde gösteriyor. Ayrıca bu sitelerden toplandığı ifade edilen bilgilerin, başka üçüncü taraflara satılma, işletilme riski olduğu da söyleniyor. Facebook ’un iddialarına göre Şahintürk, bu sitelerde kendi reklamlarını gösteriyor, reklam geliri elde ediyor. Ensar Şahintürk açılan dava nedeniyle klon sitelerden elde ettiği geliri geri ödemek zorunda kalabilir.

Facebook, klon web sitesi ağından Kasım 2019’da haberdar olduğunu söyledi. Şahintürk’ün jolygram.com, imggram.com, imggram.net, finalgram.com, pikdo.net ve ingram.ws gibi çoğu İnstagram’a benzer adlara sahip bir dizi alanı kontrol ettiği öğrenildi. Bu listedeki ilki, jolygram.com, Ağustos 2017’den beri kullanılıyordu. Diğerleri, ağ genişledikçe daha sonraki yıllarda kaydedildi. Finalgram.com, kullanıma sunulan ve Ekim 2019’dan beri faaliyette olan en son site. Facebook, günlük olarak kullanılan sahte hesap sayısının çok yüksek olabileceğini söyledi. 17 Nisan 2020’de davalı, örneğin Facebook sunucularına otomatik isteklerde bulunmak için 7.700’den fazla hesap kullandı. 22 Nisan 2020’de 9.000’den fazla kullandı. Facebook, 2019 yılında davalı tarafından işletilen yaklaşık 30.000 sahte İnstagram hesabını devre dışı bıraktı. Ayrıca Şahintürk’e ait bir Facebook Sayfası da dahil olmak üzere diğer İnstagram ve Facebook hesaplarını da kapattı. Davalının bunlardan jolygram.com’u kendisinin işletmediğini iddia ettiği, sadece kendi adına kaydedildiğini söylediği belirtildi. Facebook‘un iddiasına göre Şahintürk defalarca uyarıldı fakat uyarılardan sonuç çıkmayınca mahkemeye verildi. Davada tüm sitelere tedbir konulması isteniyor.

Dava, Facebook’un platformunu kötüye kullanmakla suçladığı geliştiricilere karşı attığı daha agresif adımların sonuncusu olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca firma, beğeniler ve diğer sahte İnstagram etkileşimleri satan firmalar ve geliştiricilerin de peşine düşmüş durumda.

Ancak, kamuya açık verilerin ‘kazınmasının’ yasallığı konusunda da bir soru var. Örneğin; LinkedIn, personel keşfetme İK uygulamaları için LinkedIn kullanıcı verilerini kullanması nedeniyle HiQ Labs adlı İK şirketine uzun süredir devam eden bir davaya açmıştı. LinkedIn başlangıçta HiQ’nun verilerini kullanmasını engellemeye çalıştı, ancak HiQ yalnızca halka açık verilere eriştiğini savunarak LinkedIn’in meydan okumasını engellemede başarılı oldu. LinkedIn hala HiQ’nun erişimini kesmek için çalışıyor. Şahintürk de benzer bir karşı argüman sunuyor. Bu davanın sonucu emsal olarak kullanılabilir, ancak İnstagram kullanıcı haklarının ihlali, Facebook’un elini kuvvetlendirecek gibi gözüküyor.

UYARI: İnstagram ile giriş seçeneğine sahip, geliştiricisi güvenilir olmayan uygulama ve hizmetleri lütfen kullanmayın. İnstagram ve Facebook ile giriş yaparak üye olduğumuz, kullandığımız uygulama ve hizmetlerin kim ya da kimler tarafından geliştirildiğini iyi araştırmak durumundayız.

Related posts

Instagram Alışveriş Özeliğini Yeniliyor!!

Fatih Akgün

Instagram Ve Messenger “Hepsi Bir Arada”

Gizem Uzun

Sosyal Medyayı Alt Üst Eden Coffin Dance Akımının Hikayesi

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım