Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Instagram, Milyonlarca Çocuğu İfşa Ettiği Gerekçesiyle Soruşturma Altında!

Facebook, Instagram’ın milyonlarca çocuğun iletişim bilgilerini açığa çıkardığına dair soruşturma altında. Soruşturma sonunda suçlu bulunursa milyonlarca euro ceza ile karşılaşabilir. 

FacebookInstagram‘ın reşit olmayan kullanıcılarını içeren bir incelemeye alındı. İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu, sosyal ağ devinin Instagram’ı kullanan 18 yaş altı bireylerin kişisel bilgilerini işleme şekliyle ilgili endişeler dile getirildikten sonra Facebook‘un operasyonları hakkında soruşturma başlattı. 

Soruşturma ilk olarak, sosyal medya platformunun 18 yaşın altındaki kullanıcıların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını halka açık hale getirdiğini söyleyen The Telegraph tarafından bildirildi. 

İrlandalı düzenleyici, ABD merkezli bir veri bilimcinin soruna dikkat çektikten sonra iki araştırma başlattı. Avrupa Birliği’ndeki ana veri gizliliği düzenleyicisi olan DPC tarafından başlatılan iki soruşturmadan ilki, Facebook‘un ilk aşamada bu tür bilgilere sahip olmak için herhangi bir yasal dayanağı olup olmadığını araştıracak. 

Komiser Yardımcısı Graham Doyle, Reuters‘a verdiği demeçte: “Bu soruşturma, Facebook’un, Instagram’ın çocuklara sağlanmasında şeffaflık gerekliliklerine ilişkin bir veri denetleyicisi olarak yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini de ele alacak.” ifadelerine yer verdi. 

İkinci soruşturma ise Instagram’ın hesap ve profil ayarlarının DPC tarafından belirlenen veri koruma kurallarına uyup uymadığını belirlemek olacak. 

Instagram, koruma kurallarını ihlal etmekten suçlu bulunursa, yeni kurallara göre hangisi daha yüksekse yıllık küresel gelirinin yüzde 4’üne veya 20 milyon Euro’ya kadar para cezası ödemekle yükümlü olabilir. Sosyal medya şirketi iki soruşturmada da suçlu bulunursa verilecek ceza ayrı ayrı uygulanacak. 

 

Related posts

Xiaomi CEO’su Lei Jun da Onu Kullanıyor

Fatih Akgün

ABD Başkan Adayını ‘Trollemek’ İçin YouTube, Twitter Kullanıcı Adını Değiştirdi

Fatih Akgün

Eğer WeChat, ABD’de yasaklanırsa Çinli kullanıcılar Apple’ı boykot edecek

Fatih Akgün

Yorum Yap