Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

Instagram’da Kılavuz (Guides) özelliği yeni fırsatlar yaratıyor

Instagram’da Kılavuz (Guides) Özelliği Çıktı

Instagram bir süredir daha sık iOS ve Android uygulamasına yeni özellikler ekliyor, aynı şekilde yakın zamanda tasarımını, renk tercihini, butonların yerini de değiştirmişti. Örneğin, geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncelleme ile birlikte Instagram Mağazası, Instagram Beğeni sekmesinin yerini almış, Beğeni sekmesi ise DM tuşunun yanına taşınmıştı. Bunlara ek olarak Instagram geçtiğimiz hafta Kılavuz (Guides) özelliğini kullanıma açtı. Başlangıçta Instagram, COVID-19 salgını nedeniyle mücadele eden insanlara kaynak sağlama amacıyla belli sağlık ve zindelik savunucuları için Kılavuzlar özelliğini geliştirmişti. Ancak başka ihtiyaçlara da hizmet ettiği görülünce bu özellik dünya genelinde tüm kullanıcılara sunuldu.

Peki Instagram Kılavuzu Ne için kullanılıyor?

Instagram Guides (Kılavuz veya Rehber) ile içerik üreticileri dahil tüm kullanıcılar en sevdikleri yer, ürünler ve gönderilere dair listeler oluşturup  Instagram’da takipçileriyle öneri olarak paylaşabilecek. Takipçiler de kişilerin profil sayfasındaki Guides sekmesine giderek bu listelere, önerilere ya da rehberlere ulaşabilecek. İçerik üreticilerinin Instagram topluluğu için çok önemli bir ilham kaynağı  olduğunu vurgulayan Instagram, Guides ile içerik üreticilerine de destek olmayı amaçlıyor. Guides ile insanlar hem kendi “Rehber” lerini hazırlayabilecek hem de ev sevdikleri hesapların önerilerini keşfedebilecek ve onlardan ilham alabilecek, paylaşabilecek. Instagram’da alışveriş yapılabilir (Instagram Mağaza ’da yer alan) ürünlere dikkat çekmek, yorum eklemek / almak isteyen markalar veya işletmeler için de yeni bir oyun alanı. Restoran, müze gibi özel lokasyonların konum bazlı önerilmesine de imkan vermekte. Bu hali ile Instagram Kılavuzları, Instagram’da içerik oluşturma, tüketme, hikaye anlatma ve e-ticaret için yeni fırsatlar yaratıyor. Instagram’ın kendi platformunda bir blog yaratarak, trafiği kendi platformunda tutmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Uzun formatta içerik üretmeyi seven Influencerlar için daha önce YouTube yerine IGTV’yi sunan firma, kişisel blog ya da web siteleri yerine de Guides’ı öne çıkaracak.

Belli başlı özelliklerini toparlarsak;
  • İpucu ve önerilerin dikkat çekici şekilde verilebildiği, yorumların da eklendiği, kaydırılabilir içerikli, akan görsel şeklinde bir tasarım içerir
  • Formatlar içerik geliştiricilerin ihtiyaçlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Gönderiler özel başlıklar ve yorumlarla (oluşturduğunuz veya kaydettiğiniz) Instagram gönderilerinden oluşan bir dizi akışı paylaşmak için kullanılabilir.
  • İlham aldığınız, etkilendiğiniz kişi konu yerleri paylaşmak, hikayeler anlatmak, tavsiye vermek ve rehberlik etmek için kullanılabilir.
  • Instagram Mağazalarında bulunan ürünleri paylaşmak için kullanılabilir.
  • Ayrıca herkes (influencerlar ve marka elçileri dahil) bir öneri listesi seçmek oluşturmak için bu aracı kullanabildiğinden, yeni iş marka ortaklıkları için fırsatlar yaratır.
  • Yerler, şehir rehberlerinden, restoran, kafelere kadar konum tabanlı önerilerinizi paylaşmak için yeni bir alandır.

Instagram Rehberi Nasıl Oluşturulur?

İlk Rehberinizi oluşturmak için profil sayfanızın sağ üst köşesindeki artı simgesine dokunun ve “Rehberlik Et” i seçin. Dikkat ana sayfadaki kutu içerisinde ki + işaretinden bahsetmiyorum. En aşağıda resminizin üstüne geldiğinizde profil sayfanıza ulaşabilirsiniz. Orada en sağ üst köşedeki + ya basarak, çıkan menüden Kılavuz seçilmelidir. Burada Rehberlik edeceğiniz yani başkaları ile paylaşmak isteyeceğiniz konu (gönderi), yer veya ürünü tavsiye ve paylaşım yapabilirsiniz. 3 farklı Kılavuz biçiminden birini seçebilirsiniz:

  • Yerler: Şehrinizdeki ve dışındaki yerleri önerin
  • Ürünler: En sevdiğiniz ürünleri önerin
  • Yayınlar: Oluşturduğunuz veya kaydettiğiniz gönderileri önerin

Hazırladığınız Kılavuzlar, ekranın sağ üst köşesindeki kağıt uçak simgesine dokunarak Instagram Hikayeleri veya diğer kullanıcılarla kolayca paylaşılabilir. Ürün rehberleri ayrıca Instagram Mağaza sekmesinde yer alabilecek, böylece farklı insanlar tarafından keşfedilme fırsatı doğacak.

Related posts

Alma Har’el, Natalie Portman’ı Savundu.

Fatih Akgün

Instagram’a Skype’ı andıran yeni özellik geliyor!

Fatih Akgün

Tiktok Yasağı, Mahkeme Kararı İle Ertelendi!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım